Potrzebna jest jasność przy wdrażaniu programu szczepień

Róisín Shortall, współprzewodnicząca Socjaldemokratów, wezwała ministra zdrowia Stephena Donnelly’ego do wyjaśnienia istotnych szczegółów programu szczepień przeciwko Covid-19. 

Posłanka zwróciła się do ministra o wyjaśnienie co do oczekiwanego etapu dostarczania szczepionki i harmonogramu, nad którym pracuje, a także o szczegółowe informacje na temat tego, kto będzie podawał szczepionkę oraz, czy w pełni rozwiązano problemy, które opóźniły początkowy start.

TD Shortall skomentowała:

– To przełom, że w Irlandii pojawiają się teraz szczepionki, które dają wielką nadzieję na przyszłość, ale minister naprawdę musi jasno określić harmonogram, z jakim pracuje przy wprowadzeniu szczepionki w różnych grupach priorytetowych, oraz kto będzie ją podawał. Pojawiły się sprzeczne doniesienia o tym, kiedy możemy spodziewać się pewnego stopnia masowych szczepień i nie ma oficjalnego potwierdzenia. Jak dotąd wskazanie jest takie, że dostawa będzie przebiegać powoli, dlatego tym ważniejsze jest przedstawienie jasnego harmonogramu, aby ludzie wiedzieli, czego się spodziewać. Jak dotąd wiadomo tylko, że mieszkańcy i personel domów opieki, a także pracownicy służby zdrowia, mają otrzymać szczepionkę do końca lutego. Wciąż brakuje nam informacji na temat innych grup priorytetowych i reszty społeczeństwa. Jaki jest przewidywany harmonogram dostaw szczepionek? Już teraz w całej UE wyrażane jest zaniepokojenie opóźnieniami. Przedsięwzięcie logistyczne jest ogromne, a minister musi wyjść i wyjaśnić, co jest proponowane? Kiedy przybędą duże ilości, kto dokładnie w służbie zdrowia będzie je podawał? Ponieważ nasza służba zdrowia znajduje się pod ogromną presją wynikającą z rekordowej liczby przypadków, potrzebujemy zapewnienia, że ​​jest wystarczająca liczba pracowników do podawania szczepionek. Czy są podejmowane jakieś przygotowania w celu przywrócenia emerytów lub zaangażowania innych osób z doświadczeniem medycznym, takich jak studenci medycyny lub siły zbrojne? Brakuje jasności co do roli, jaką będą odgrywać lekarze pierwszego kontaktu i farmaceuci oraz kiedy ich zaangażowanie może być potrzebne. To rozsądne pytania, które zasługują na wczesną odpowiedź. Kwestie związane z rejestrem szczepionek i zgodą na gromadzenie danych opóźniły wstępne wdrożenie, a minister powinien również wyjaśnić, czy zostały w pełni rozwiązane? Na koniec nalegam, aby pan minister był szczery co do realnego harmonogramu dostaw i wprowadzenia szczepionki. Wszystko wskazuje na to, że będziemy nadal walczyć z tym wirusem przez wiele miesięcy, a fałszywa nadzieja na wczesny koniec doprowadzi tylko do tego, że ludzie stracą czujność w walce z Covid-19.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SecDem

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Firmy ubezpieczeniow
Rząd musi sfinansow
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian