Poświąteczne śmieci ważą 100 000 ton

Zaledwie kilka dni wystarczyło, aby Irlandia wytworzyła prawie 100 000 ton śmieci, a wszystkie znalazły się w koszach po 24 grudnia, ale to nie koniec pozbywania się ich z domów.

Co podkreślają firmy odbierające odpady, w tym roku widać znaczną poprawę pod względem segregacji odpadów, więc w koszach, selekcja była wyraźnie widoczna. Osobno kładliśmy folię bąbelkową i inne tworzywa sztuczne z kategorii miękkich, a w innych pojemnikach były papier i karton, a także plastik. Całkiem inaczej wyglądały też kosze na odpady mieszane, więc tam, mniej było resztek nadających się do przetworzenia lub biodegradacji.

Do tej pory, zebrano śmieci wytworzone bezpośrednio w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale kolejna fala zacznie pojawiać się w tych dniach, bo będziemy wynosić z domów butelki po napojach, niektóre opakowania od prezentów, oraz niedojedzone resztki żywności. Podobnie będzie w pierwszym tygodniu 2022 roku, bo to typowe zachowanie, więc nie będzie się różnić, od lat poprzednich.

W koszach na śmieci pojawiło się też więcej opakowań kartonowych, a to za sprawą dającej się wciąż odczuwać pandemii, gdyż ta, zmieniła na tyle przyzwyczajenia zakupowe, że znacznie więcej towarów zamawianych było przez internet, a opakowania, więc karton i folia, stanowiły znaczną ilość wytworzonych śmieci.

Opracowujący dane z ankiety Repak jest zdania, że część sprzedawców detalicznych, głównie z zagranicy, przerzuciło koszt utylizacji opakowania na swoich klientów, czyli nie ponieśli żadnych kosztów przerobu lub likwidacji odpadów.

Tylko w okresie świątecznym w kraju pozostało 95 000 ton odpadów, a te należy przerobić lub składować na wysypiskach śmieci.

Ważne jest też, że sprawa odpadów z gospodarstw domowych, powinna być rozwiązana w najbliższych latach, o ile Irlandia chce osiągnąć cele klimatyczne. Znakomitą większość powinny stanowić te, które nadają się do ponownego przerobu lub trafiają do zakładów przetwórczych, albo poddawane są biodegradacji. Wymaga to wprowadzenia do obrotu całkiem nowych materiałów opakowaniowych, a jednocześnie podniesienia świadomości wśród członków społeczeństwa.

Bogdan Feręc

Źr: Repak

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kiszonki – przepis
Najlepsze „50” p
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська