Poświąteczne ograniczenia

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego zaleca rządowi, aby zmienił zasady, jakie obecnie obowiązują i zmodyfikował poziom ograniczeń.

Zmiany, jak się wydawało, mogły być głębokie, ale będzie to raczej głębsza korekta, w porównaniu do tego, co można obserwować na kontynencie europejskim. NPHET zaleca, aby dwa lub trzy dni po Bożym Narodzeniu, ponownie wprowadzić zakaz podróży między hrabstwami, ale i restauracje oraz puby czynne będą do 30 grudnia. Po tej dacie wizyty domowe miałyby ograniczone zostać do jednego gospodarstwa domowego, co ma mieć wpływ na powstrzymanie wzrostu ilości zakażeń, ich ilość przekroczyła już 530 dziennie.

Tyle zalecenia i propozycje dla rządu, bo ten na wtorkowym posiedzeniu zdecyduje, czy i jakie ograniczenia powrócą, ale też, jak długo będą obowiązywać. Nie będzie raczej zakazu spotkań w Sylwestra, nie będzie też chyba żadnej godziny policyjnej tego dnia, ale mieszkańcy, będą musieli stosować się do ograniczeń w ilości osób w gospodarstwie domowym podczas odwiedzin.

NPHET nie wspomina o siłowniach i usługach, więc fryzjerzy, kosmetyczki itp. zakłady, pozostaną otwarte, przynajmniej do Nowego Roku. Dużo niepewności jest w przypadku hoteli, bo o ile doczekają się ponownego ograniczenia w ich funkcjonowaniu, to nie wiadomo, na jak długo, a mówi się, że nawet na dwa tygodnie.

Podczas konferencji prasowej, na której naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan omawiał zalecenia dla rządu, podkreślił fakt, iż NPHET, nie spodziewał się, że ilość zakażeń wzrośnie w tak krótkim czasie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Polish industrial pr
Premier ostrzega prz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian