Posłowie niezależni są przeciwnikami opóźnienia otwarcia pubów

Grupa posłów niezależnych, reprezentujących głównie środowiska wiejskie, uważa, że rząd z sektora pubów, zrobił „kozła ofiarnego”.

Wyrazicielem tej opinii stał się poseł niezależny z Kerry Michael Healy Rae, który przed budynkami Leinster House, wygłosił kilkunastominutową tyradę. Słowa posła idealnie wpisały się w czas, w jakim zostały wypowiedziane, bo Dáil, przygotowuje się właśnie do debaty w sprawie pubów, więc ich zamknięcia oraz prawidłowości wprowadzonych ograniczeń.

Poseł Healy Rae mówił też, że rozmawiał z przedstawicielami Gardy, a ci, wcale nie są chętni, by wykonywać zalecenia rządu i po pierwsze kontrolować puby, a po drugie, zamykać je. Parlamentarzysta z Kerry stwierdził także, iż rząd przesadza z tak ostrymi przepisami dotyczącymi pubów, więc wytyczne, jakie zostały wydane, nie przystają do potrzeb kraju.

Michael Healy Rae TD:

– Członkowie Gardaí nie chcą, aby nakładano na nich dodatkową odpowiedzialność i ciężar po prostu dlatego, że nasi ciężko pracujący członkowie An Garda Síochána, mają wystarczająco dużo do zrobienia, niż bieganie i sprawdzanie, jak długo dana osoba przebywa w pubie lub jak długo siedzą i jedzą i tak dalej. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie ludzi w Irlandii, powinieneś pozwolić każdemu właścicielowi pubu otworzyć swój lokal i to otworzyć je już teraz. Powodem tego jest to, że otwarcie pubów spowoduje większe rozmycie się ludzi i zmniejszy ryzyko infekcji.

Wracając jednak do swoich typowych zachowań i wypowiedzi, poseł niezależny wyraził pogląd, że urzędnicy zdrowia publicznego i NPHET nie mają „monopolu na rację” i ostrzegł, że politycy muszą pociągać ich do odpowiedzialności.

Poseł Healy Rae:

– Jedyną rzeczą, jaką widzieliśmy od czasu wybuchu tej pandemii, jest to, że wszyscy nie powinniśmy brać na ślepo wszystkiego, co jest w nas rzucane, i zgadzać się z tym. Czasami ludzie muszą wstać i powiedzieć „poczekaj”, nie zgadzam się z tym. Myślę, że to nie jest w porządku. Drakońskie nowe prawo doprowadzi po prostu do dalszych zamknięć pubów. Gardaí nie chcą tych dodatkowych uprawnień. Są niespokojni i niezadowoleni z tego powodu i podkreślają, że nie było z nimi w tej sprawie żadnych konsultacji. To po prostu robienie kozła ofiarnego irlandzkich pubów i traktowanie ich w sposób niesprawiedliwy i nierówny.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Opozycja oczekuje na
Część kraju może