Posłowie chcą przywrócenia zasiłku 350 €

Kiedy rząd zadecydował o obniżeniu zasiłku pandemicznego i wprowadzeniu trzech poziomów płatności, tylko posłowie opozycji byli temu przeciwni.

Po 17 września, czyli po wejściu w życie nowych przepisów, kilkoro parlamentarzystów koalicji, pozwoliło sobie na komentarze, że takie postępowanie jest błędem, ale ich głos, o ile słyszany, zasłonięty został mocą sprawczą premiera, wicepremiera oraz ministra ds. zmian klimatycznych, więc liderzy ugrupowań koalicyjnych postawili na swoim.

Obecnie mamy do czynienia z nieco inną sytuacją, ponieważ do biur posłów koalicji, zaczęły napływać petycje mieszkańców kraju, a w tych mówi się, że odebranie części zasiłków, nie jest odpowiednim działaniem.

Osoby, które napisały do swoich przedstawicieli w Dáil, posłużyły się argumentacją opozycji, więc przekonują, że nie z ich winy straciły pracę, a odpowiedzialnością obarczają gabinet Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party. Trudno oczywiście odmówić racji w tym przypadku, bo to Fine Gael w „zmowie” z ówczesną koalicją wspierającą rząd mniejszościowy zamknęła kraj, więc i adresat odpowiedni.

Posłowie reprezentujący koalicję, którzy otrzymali pisma od swoich wyborców, ale nie tylko od nich, bo jest też bardzo dużo listów od osób, które głosowały na inne ugrupowania, zareagowali na nie i liczna grupa parlamentarzystów, napisała do ministra wydatków publicznych i reform Michaela McGratha, by ten spowodował, przywrócenie stawki zasiłku PUP do jego poprzedniej wysokości.

Najwięcej poselskich apeli pochodzi od parlamentarzystów Fianna Fáil, jednak są też te z Fine Gael oraz Green Party, więc rośnie w niższej izbie irlandzkiego parlamentu grupa, która zauważyła, że ten krok rządu był trochę za długi.

Szczegóły opublikowane mają być już dzisiaj, bo oficjalnie o tej sprawie poinformują kluby parlamentarne koalicji i nie można wykluczyć powrotu poprzedniej maksymalnej stawki zasiłku PUP, z zachowaniem progów płatności, które odzwierciedlać będą wcześniejsze zarobki.

Jedna z wpływowych posłanek Partii Zielonych powiedziała:

– Płatności PUP powinny być absolutnie przywrócone do pełnego poziomu, ponieważ więcej obszarów podlega ograniczeniom zdrowia publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Jaką szczoteczkę d
Czy Irlandia może p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian