Posłanka krytykuje obojętność rządu na kryzys kosztów energii po ogłoszeniu kolejnej podwyżki cen

Rzeczniczka Sinn Féin ds. opieki społecznej Claire Kerrane zażądała od rządu podjęcia pilnych działań w celu obniżenia kosztów energii po kolejnej podwyżce cen.

Jej komentarze następują po ogłoszeniu przez SSE Airtricity, że ceny wzrosną, powodując poważną presję finansową na konsumentów. Wcześniej Electric Ireland wydało podobne oświadczenie, po kolejnym ogłoszeniu Bord Gáis zaledwie kilka tygodni wcześniej.

Przemawiając w tej sprawie posłanka Kerrane powiedziała:

– Ceny energii są o wiele za wysokie, a pracownicy i rodziny walczą o to, by sobie na nie pozwolić. Rząd musi działać teraz w celu obniżenia cen energii. Obecnie SSE Airtricity ogłosiło kolejną podwyżkę cen dla klientów. Było to po podobnym ogłoszeniu przez Electric Ireland. Podobnie Bord Gáis ogłosił podwyżkę cen energii zaledwie kilka tygodni wcześniej. Co dla gospodarstw domowych jest teraz najwyższym poziomem w historii. Klienci widzieli podwyżki po wzroście cen i starają się utrzymać te koszty. To przerażające komunikaty i pojawiają się po 35 podwyżkach cen energii ogłoszonych w zeszłym roku. Te ostatnie podwyżki cen energii elektrycznej o 24% i gazu o 33,2% rozpoczną się 1 maja, tego samego dnia, w którym ma wzrosnąć podatek węglowy. Sezon ulg opałowych dobiega końca w przyszłym tygodniu, pozostawiając rodziny bez wsparcia finansowego. Ludzie doprowadzani są do granic wytrzymałości i po prostu nie będą mogli sobie pozwolić na rachunki za energię i ogrzanie domów. Rząd musi się obudzić w realiach kryzysu, który ma miejsce. Musi przestać koncentrować się na małych i nieodpowiednich środkach w budżecie z października zeszłego roku i wrócić do stołu, aby teraz pilnie pomóc ludziom. Ubiegłoroczne podwyżki świadczeń socjalnych, na które rząd wciąż wskazuje, są teraz nieistotne. Muszą teraz podjąć pilne kroki, aby zapewnić realne wsparcie rodzinom, które zmagają się z opłaceniem rachunków za energię. W Dáil mój kolega Pearse Doherty poruszył tę kwestię z liderem Partii Zielonych Eamonem Ryanem. Odpowiedź ministra Ryana była szokująca w całkowitej obojętności, jaką wykazał wobec ogromnej presji, z jaką borykają się rodziny. Nie zaoferował nic, by pomóc ludziom dotkniętym tymi niebotycznymi rachunkami To pokazuje, jak bardzo nie ma kontaktu i jak po prostu nie rozumie skali tego kryzysu i jak wpływa on na zwykłych ludzi. Wzywam rząd do podjęcia natychmiastowych działań, aby pomóc ludziom w opanowaniu kosztów energii. Minister Humphreys musi pilnie nawiązać współpracę z Towarzystwem św. Wincentego de Paul. Musi ustanowić dyskrecjonalny fundusz i poszerzyć uprawnienia do zasiłku na paliwo dla osób otrzymujących zasiłek dla pracujących rodzin. Musi przedłużyć sezon dodatku paliwowego o 2 tygodnie i stale go kontrolować. To rodzaj ukierunkowanych środków, które są potrzebne. Od pięciu miesięcy Pearse Doherty wzywa rząd do współpracy z Komisją Europejską w celu obniżenia podatku VAT na rachunki za energię dla gospodarstw domowych. Mimo to niedawno okazało się, że minister finansów pisał w tej sprawie do Komisji, ale dopiero dwa tygodnie temu. To jest niedopuszczalne. Rząd musi teraz pilnie działać, aby pomóc ludziom w obliczu tego kryzysu związanego z kosztami życia.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair chce wojska
Przyjęcie programu
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська