Posłanka do PE Maria Walsh jedzie na Lesbos, aby wysłuchać afgańskich uchodźców po przejęciu władzy przez talibów

Posłanka do PE z ramienia Fine Gael Maria Walsh, pojechała na Lesbos, aby usłyszeć o trudnej sytuacji afgańskich uchodźców i pracowników służb ratunkowych, którzy próbują im pomóc w przepełnionych ośrodkach azylowych na greckiej wyspie.

Ze względu na spodziewany w nadchodzących miesiącach znaczny napływ afgańskich uchodźców, eurodeputowana Walsh wzywa UE do wzmożenia wysiłków na rzecz wspierania i ochrony najbardziej narażonych osób uciekających przed wojną i prześladowaniami.

Szacuje się, że około 50% całkowitej liczby migrantów na wyspie Lesbos jest uciekinierami z Afganistanu. Biorąc pod uwagę niedawne wycofanie wojsk Stanów Zjednoczonych i przejęcie przez talibów miasta Kabul, istnieją oczekiwania, że ​​liczba afgańskich uchodźców przybywających na Lesbos znacznie wzrośnie w najbliższej przyszłości.

Niestety, Rada Europejska nie była w stanie dojść do porozumienia w sprawie przesiedlenia uchodźców afgańskich na nadzwyczajnym posiedzeniu w zeszłym tygodniu, podważając solidarność UE we wspieraniu najsłabszych.

Eurodeputowana Walsh powiedziała:

– Niedopuszczalne jest to, że niektóre rządy UE określają bezbronnych ludzi uciekających z Afganistanu jako „zagrożenia dla bezpieczeństwa” i że „rzucają wyzwanie tradycyjnemu składowi społeczeństwa”. Nie tylko ogranicza to działania, które można i należy podjąć na szczeblu UE, ale także pogłębia groteskową retorykę „my i oni” i poważnie wpływa na podstawowe prawa osób ubiegających się o azyl.

Eurodeputowana Walsh odwiedza Lesbos na zaproszenie Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) i podczas pobytu na wyspie spotka się z przedstawicielami IRC pracującymi w dziedzinie zdrowia psychicznego, ochrony dzieci i edukacji. Jako czołowy orędownik zdrowia psychicznego w Parlamencie, eurodeputowana Walsh uzyska wgląd w stan zdrowia psychicznego osób przebywających w ośrodkach recepcyjnych przez cały okres ich pobytu oraz procedury azylowe, przez które muszą przejść.

Eurodeputowana Walsh dodaje:

– Teraz nadszedł czas, aby wszystkie kraje UE zjednoczyły się w solidarności, aby uniknąć kolejnego kryzysu migracyjnego, jaki widzieliśmy w 2015 roku. Niedopuszczalna sytuacja na Lesbos jest już dobrze znana, a wielu Irlandczyków widziało zdjęcia i słyszało doniesienia o przepełnionych i niedofinansowanych azylach i warunkach w jakich przebywali w ciągu ostatnich kilku lat. Obecne obiekty po prostu nie będą w stanie poradzić sobie z napływem uchodźców w miesiącach zimowych. Nie mogę doczekać się kontaktu z kobietami i mężczyznami mieszkającymi na Lesbos. Musimy codziennie słuchać tych, którzy mieszkają w obozach i prezentować te doświadczenia na szczeblu UE. W tym tygodniu mija pierwsza rocznica, odkąd pożary przetoczyły się przez obóz Moria, pozostawiając tysiące osób ubiegających się o azyl przesiedlonych i stłoczonych w ograniczonych ośrodkach recepcyjnych. Podstawowe prawa uchodźców mieszkających w miejscach takich jak Lesbos muszą być priorytetem w naszych dyskusjach i pracach legislacyjnych dotyczących migracji. UE musi zintensyfikować swoje wysiłki, aby zapewnić ludziom możliwość szukania schronienia w bezpiecznych i chronionych warunkach.

Jako przedstawiciel Fine Gael w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) w Parlamencie Europejskim, eurodeputowana Walsh konsekwentnie przedstawia humanitarne poprawki do sprawozdań Parlamentu i wzywa do stworzenia lepszych obiektów recepcyjnych na granicach UE.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Budżet 2022 musi po
Minister zdrowia mus

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>