Posłanka chce wstrzymania wejścia w życie podatku węglowego

Jak stwierdziła posłanka opozycji, podatek węglowy karze tych, którzy nie mają alternatywy, dla innych źródeł ogrzewania.

Przedstawicielka Sinn Féin z Dublin Bay North posłanka Denise Mitchell wezwał rząd do ponownego rozważenia wprowadzenia podatku węglowego, który ma zacząć obowiązywać przez przyjęcie ustawy finansowej 2020, a stanie się to w nadchodzących dniach.

TD Mitchell powiedziała:

– Mówiłam w Dáil o ustawie finansowej, która wprowadzi podatek węglowy po jego przyjęciu. Surowa rzeczywistość tego podatku uderzy w kieszenie mieszkańców Irlandii i to już w nadchodzących tygodniach, gdy noce będą coraz zimniejsze. Zwiększy to koszt ogrzewania dla tych, którzy nie mają innego wyjścia, jak siedzieć w zimnym domu. Dla ludzi zmagających się problemami finansowymi z tygodnia na tydzień, ta ustawa wystarczy, by podnieść cenę worka węgla lub koszt napełnienia zbiornika z olejem opałowym. Ten podatek ukarze tych, którzy nie mają alternatywy dla paliwa, którego obecnie używają. Rząd musi natychmiast to ponownie rozważyć zniesienie lub przesunięcie w czasie wejścia podatku.

*

Czy posłance uda się powstrzymać ustawę i co za tym idzie, koszty ogrzewania, nie będą obarczone dodatkową opłatą? Szczerze wątpię, gdyż ani opozycja nie ma odpowiedniej ilości głosów w parlamencie, a i nie ma nawet cienia takiej woli ze strony koalicji. Na marginesie można dodać, że podatek węglowy, był jednym z warunków, jaki przed przystąpieniem do koalicji rządzącej, postawiła Green Party i m.in. od tego, uzależniono współtworzenie gabinetu.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia obiecała p
Fine Gael namawia, a
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian