Posiedzenie za 50 000 €. Kim jest Micheál Martin?

Dzisiaj o godzinie 10:30 w Centrum Kongresowym w Dublinie rozpocznie się najdroższe w historii Dáil posiedzenie tej izby, a wyłonić ma Micheála Martina.

Z powodu koronawirusowych ograniczeń, czyli  2-metrowego dystansu społecznego, posiedzenie niższej izby irlandzkiego parlamentu, przeniesione zostało z budynków Leinster House, do the Convention Centre Dublin, którego koszt najmu wyniósł w tym przypadku 50 000 €. Podczas posiedzenia, które w całości obejrzeć będzie można na stronach internetowych telewizji RTÉ News Now i RTÉ One, ale i w telewizorach, padnie propozycja obsadzenia stanowiska premiera kraju, a tym ma zostać Micheál Martin z Fianna Fáil.

Zaskoczenia nie będzie, bo o ile pojawić się ma kontrkandydat, a ściśle rzecz ujmując kontrkandydatka, bo zgłoszona ma być również kandydatura Mary Lou McDonald,  to koalicja Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party, ma przewagę trzech głosów, więc obierze taoiseachiem (wym. tiszokiem), lidera Fianny.

Po pozytywnym wyniku głosowania posiedzenie zostanie zawieszone, a premier ĩn spe, wybrany przez Dáil, uda się do Áras an Uachtaráin (wym. Aras an Aachtaran), gdzie prezydent Michael Daniel Higgins, wręczy Micheálowi Martinowi dokument nominacyjny, co oznacza powierzenie misji utworzenia rządu. Następnie premier Martin uda się do budynków rządowych, a tam, ustępujący szef państwa przekaże swojemu następcy władzę. W uroczystości udział weźmie także lider Green Party Eamon Ryan.

Po tej formalności panowie udadzą się ponownie do Centrum Kongresowego, gdzie gratulacjom i uściskom rąk, nie będzie końca.

Co istotne, ustępujący premier Leo Varadkar, kiedy dowiedział się, że koalicja powstanie, zaczął przygotowania do opuszczenia gabinetu i wczoraj wieczorem, spakował swoje rzeczy osobiste, by nic, nie rozpraszało uwagi, jego następcy.

Kolejnym krokiem na drodze do zatwierdzenia premiera będzie poniedziałkowe posiedzenie Seanad, więc wyższej izby irlandzkiego parlamentu, co uczyni Martina „władcą absolutnym”, czyli jedną z najwyższych postaci politycznych w Irlandii.

Micheál Martin urodził się 1 sierpnia 1960 roku, a pierwszy raz do Dáil trafił z okręgu Cork w 1989 roku. Dzieciństwo spędził w rejonie Turner Cross w Cork. Martin był synem Paddy’ego Martina (1923–2012), byłego żołnierza Sił Obronnych, pracownika CIÉ, a matka była międzynarodową bokserką Eileen „Lana” Corbett (1929) –2010). Martin był trzecim dzieckiem w pięcioosobowej rodzinie. Najstarszy brat Martina, Seán i jego brat bliźniak Pádraig, zaangażowali się w politykę lokalną w Cork. Po ukończeniu studiów licencjackich Martin uzyskał stopień magistra historii politycznej, a następnie rozpoczął karierę, jako nauczyciel historii w Presentation Brothers College. Martin jest żonaty z Mary O’Shea, którą poznał na uniwersytecie i mają pięcioro wspólnych dzieci. 

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Fianna Fail/Wikipedia

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish