Posiedzenie gabinetu odwołane. Poziom trzeci zostaje

Od dwóch niemal dni mówiło się o dzisiejszym posiedzeniu gabinetu, na którym podjęta ma być decyzja o ewentualnym podniesieniu poziomów ograniczeń.

Po spotkaniu z dyrektorem ds. medycznych w Departamencie Zdrowia dr. Tonym Holohanem i jego zastępcą dr. Ronanem Glynnem, którzy przedstawiali argumenty na poparcie swojej rekomendacji o wprowadzeniu 5 poziomu ograniczeń, odbyło się zaplanowane wcześniej spotkanie liderów ugrupowań koalicyjnych.

Szefowe Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party zadecydowali, że nie odbędzie się dzisiaj posiedzenie rządu, by zadecydować o podniesieniu poziomu ograniczeń.

Z nieoficjalnych informacji płynących ze spotkania wiemy, że rząd ma duże obawy, w kwestii  słuszności wprowadzenia czwartego lub piątego poziomu ograniczeń, a bardziej prawdopodobne jest podjęcie decyzji o podniesieniu stopnia do czwartego, niż przejście od razu na poziom piąty.

Potwierdzono też wcześniejsze słowa premiera Martina, który jeszcze podczas pobytu w Brukseli powiedział, że o ile podniesiony zostanie poziom restrykcji, to decyzja zostanie bardzo dokładnie rozważona i tak dzieje się obecnie.

Z informacji pochodzących z Leinster House wiemy, że decyzja w tej sprawie może zapaść jeszcze w ten weekend, ale również dopiero w poniedziałek. Rząd opóźniając podjęcie ostatecznej decyzji, chce dać sobie czas na konsultacje w tej sprawie, ponieważ rozważa jeszcze inne warianty ograniczenia ilości zakażeń.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Grzechy główne pol
Mary trzyma się swo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian