Posiedzenie Dáil poświęcone gospodarce

Na dzisiejszej sesji parlamentu omawiane będą sprawy gospodarcze, a na wstępie głos zabierze minister finansów Paschal Donohoe, którzy przedstawi perspektywy gospodarcze na najbliższy okres.

W posiedzeniu Dáil, które odbywać się będzie w godzinach od 12:00 do 19:30, udział weźmie ograniczona ilość posłów, a ci reprezentować będą wszystkie formacje zasiadające w irlandzkim parlamencie. Głównym punktem obrad stanie się jednak dyskusja o przyszłości gospodarki Republiki Irlandii, działaniach naprawczych, a także o wpływie kryzysu wywołanego koronawirusem na wzrost bezrobocia.

Na dzisiejszym posiedzeniu głos zabiorą też minister zdrowia Simon Harris, który poinformuje posłów o stanie epidemiologicznym kraju, a swoje oświadczenie wygłosi również minister edukacji Joe McHugh.

Wcześniej posłowie złożyli szereg zapytań do Ceanna Comhairle’a Seána Ó Fearghaíl, czy w czasie pandemii oraz po wprowadzonych ograniczeniach, a także w związku z obowiązkiem dystansowania się od innych osób, możliwe jest prowadzenie obrad i debaty w trybie wideokonferencji, co pozwoli na uczestnictwo wszystkich posłów w posiedzeniu parlamentu? Spiker niższej izby powiedział jednak, że takie rozwiązanie nie może być brane pod uwagę, ponieważ narusza Artykuł 15 Konstytucji Republiki Irlandii, więc zarówno posiedzenie, jak i podjęte podczas takiego decyzje, można podważyć i uznać za pozbawione podstaw prawnych w związku ze złamaniem Konstytucji.

Dzisiejsze posiedzenie odbywać się będzie w Leinster House, natomiast Centrum Kongresowe, wykorzystane zostanie w chwili, kiedy pod głosowanie postawiony zostanie wniosek o powołanie nowego premiera. W tym przypadku potrzebna jest obecność wszystkich 160 posłów, więc aby zapewnić odpowiedni dystans społeczny, sala posiedzeń Dáil, będzie musiała zostać przeniesiona w inne miejsce. Wcześniej wybór Centrum Kongresowego budził wiele kontrowersji, ponieważ kosztuje budżet kraju 50 000 €, za każdy dzień, w którym odbywa się tam posiedzenie.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas

Polska-IE: Udostępnij...
Widmo głodu zajrzy
Znikające komentarz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish