Posiadanie własnego mieszkania będzie jeszcze trudniejsze

Jak przekonują deweloperzy w Irlandii powinny zajść istotne zmiany w zakresie planowania mieszkaniowego, aby lokale na własność stały się bardziej dostępne.

Na to wskazuje m.in. dyrektor naczelny Glenveagh Properties i Stephen Garvey stwierdził, że już jakiś czas temu, zmieniło się zapotrzebowanie na lokale mieszkalne, czyli chętniej wybrane są jednostki o mniejszej kubaturze, więc mieszkania, nie zaś domy. Te z kolei są niedostępne, gdyż jest ich zbyt mało, a większej ilości mieszkań dla osób mieszkających w pojedynkę lub niewielkich rodzin nie można budować, gdyż zabraniają tego przepisy. W tych widnieje stwierdzenie, że z ogółu mieszkaniowej inwestycji budowlanej minimum 50% stanowić muszą domy jednorodzinne, chociaż popyt na te wciąż się zmniejsza.

Takie podejście do budownictwa mieszkaniowego jest też problematyczne z powodu niskiej dostępności terenów budowlanych, a i odbiera miejsce na domy wielorodzinne i wielopiętrowe, czyli ponownie pojawia się problem w przepisach planistycznych.

Wydaje się więc, jak dodał dyrektor Stephen Garvey, że kolejne pokolenie, a może nawet pokolenia, zmuszone będą wynajmować mieszkania, nie zaś kupować je na własność. Chodzi tu zarówno o potrzeby osób chcących kupić mieszkanie, jak i o samą cenę, bo i ta staje się w ostatnich latach istotnym elementem decyzyjnym.

Obecnie w Irlandii nie rozpoczęła się jeszcze dyskusja o zmianie przepisów budowlanych i planistycznych, ale do tej może być blisko, bo coraz większa ilość firm deweloperskich oraz budowlanych wskazuje rządowi, iż musi zmienić się podejście do tego zagadnienia.

*

To teraz proszę wejść na stronę www.wnet.fm, odszukać audycje Studio Dublin sprzed pięciu lat i posłuchać, co miałem do powiedzenia w tej sprawie. Sprzed pięciu, bo wtedy rozpocząłem współpracę z Radiem Wnet, ale i w Radiu PL, mówiłem o tym znacznie wcześniej. Otóż już wtedy twierdziłem, że powinno się zmienić koncepcję budowlaną w Irlandii i stawiać bloki oraz wieżowce, co oszczędzi miejsce i dostarczy większej ilości jednostek mieszkalnych na niewielkiej powierzchni.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia nie chce ju
Książę Karol i Ka