Poseł walczy o wyższe dopłaty HAP

Przedstawiciel Fianna Fáil, wezwał ministra mieszkalnictwa, aby mocą swoich uprawnień, wpłynął na proces dotowania osób o niższym statusie materialnym i zwiększył wysokość dopłat HAP w Galway.

Jak ocenił poseł reprezentujący okręg Galway West, miasto i region, uważane są obecnie za jedne z najdroższych pod względem najmu mieszkań, a maksymalna kwota HAP, na jedną osobę wynosi 330 €. Poseł Éamon Ó Cuív stwierdził ponadto, iż właśnie w Galway, ceny najmu mieszkań, zbliżają się do tych w niektórych częściach aglomeracji dublińskiej, a tam, maksymalna wysokość dodatku HAP, wynosi 430 €, chociaż najwyższy miesięczny HAP, jaki można dać, to 1300 euro dla rodzica lub pary z trójką dzieci. W Dublinie istnieją również wyjątki od tych przepisów, więc możliwe jest otrzymanie dodatku HAP i z nim związanych, w wysokości dochodzącej do 1500 €.

Parlamentarzysta wezwał więc ministra mieszkalnictwa, aby dostosował limity państwowego wsparcia najmu miasta Galway do tych obowiązujących w stolicy lub po prostu zwiększył je o 50%. Rząd musi też sprostać zadaniom, jakie postawiły przed nim stale rosnące czynsze i ubożenie społeczeństwa, a dziać się ma tak do chwili, kiedy Irlandia, nie osiągnie normalnych poziomów opłat związanych z zakwaterowaniem, dodał Ó Cuív.

Poseł Éamon Ó Cuív chciałby, żeby minister zajął się tą sprawą na najbliższym czasie, a w tej kwestii współpracują z nim władze lokalne z Galway.

Bogdan Feręc

Źr: Press Office Éamon Ó Cuív TD

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian