Poseł opozycji chce małych klas

Propozycje rządu w sprawie ponownego otwarcia szkół uruchomiły też lawinę pomysłów, a w tych bryluje opozycja parlamentarna, chociaż trzeba przyznać, że najbardziej aktywne w tej materii jest ugrupowanie Mary Lou McDonald.

Właśnie poseł Donnchadh Ó Laoghaire, który jest rzecznikiem Sinn Féin ds. edukacji, powiedział, iż opublikował wniosek, w którym wzywa władze kraju, aby zakończyły okres przepełnionych klas. Poseł Sinn Féin chciałby również, żeby gabinet przekazał odpowiednie środki na zmianę podejścia do systemu edukacji, co pozwoli na znaczne zmniejszenie liczebności klas, a w dobie problemów wywoływanych przez koronawirusa, staje się to konieczne, dodał.

Wniosek zobowiązuje rząd do rozpoczęcia prac nad zmniejszeniem liczebności klas, w celu zapewnienia możliwego dystansu społecznego, a także poprawy jakości edukacji. Nowe podejście zapewni również, że dzieci wrażliwe i ich rodziny nie zostaną pozostawione w tyle, ze specjalną strategią priorytetową dla tych, którzy stracili najwięcej, w tym dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Teachta Dála Ó Laoghaire powiedział:

– Nie ma wątpliwości, że dzieci muszą wrócić do szkoły. Sinn Féin od miesięcy domaga się planu działania i znacznego pakietu inwestycyjnego, aby zapewnić pełne i bezpieczne ponowne otwarcie szkół. Cieszę się, że rząd wreszcie zareagował na presję opozycji, a także ze strony rodziców i pracowników szkół. Jednak obawiam się, że mapa drogowa nie jest skuteczna w kluczowych obszarach, pozostawia rodzicom i nauczycielom zaledwie tygodnie na przygotowanie. Jeśli kiedykolwiek był czas na zajęcie się zbyt dużymi klasami, to właśnie teraz. Niestety, plan milczy na ten istotny temat. Opublikowałem wniosek o zobowiązanie rządu do właściwego inwestowania w nasz system edukacji, aby zapewnić naszym szkołom pełne i bezpieczne ponowne otwarcie. Rzeczywistość jest taka, że ​​powrót do szkoły jest szczególnie utrudniony, ponieważ w naszym systemie edukacji brakuje środków i personelu. Chociaż prawdą jest, że nikt nie mógł przewidzieć skali i rodzaju pandemii Covid-19, musimy również przyznać, że brak inwestycji w nasze szkoły postawiło je w szczególnie trudnej sytuacji, co oznaczało, że wiele z nich było już blisko momentu przełomowego, a to ze względu na chroniczne niedofinansowanie mamy jedne z największych klas w Europie. 1 na 5 uczniów szkół podstawowych w Irlandii jest w klasie liczącej ponad 30 dzieci. Mój wniosek rozpocznie proces zmniejszania liczebności klas do średniej europejskiej wynoszącej 20 dzieci na nauczyciela. Obawiam się również, że Departament zapomniał o wrażliwych dzieciach i ich rodzinach w tej mapie drogowej. Mój wniosek zobowiązuje rząd do opracowania dedykowanej strategii nadania priorytetu tym, którzy stracili najwięcej, w tym dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Musimy zapewnić, aby pokolenie dzieci nie straciło edukacji z powodu tej pandemii. Jest to po prostu zbyt ważne, aby się pomylić. Proszę wszystkich dyrektorów wykonawczych, aby poparli mój wniosek i upewnili się, że nasze szkoły otrzymają odpowiednie zasoby oraz wsparcie, na które zasługują, aby ponownie otworzyć w pełni i bezpiecznie.

*

O ile można zgodzić się z założeniami wniosku, to kolejny raz muszę zwrócić uwagę Sinn Féin, że nie idzie zapowiadaną drogą. Już w chwili tworzenia nowego gabinetu, pod światłym przewodnictwem Fianna Fáil, ugrupowanie Mary Lou McDonald zapowiadało, iż będzie twardą opozycją, krytykować i wskazywać będzie błędy ekipie rządzącej, ale ma też przedstawiać rozwiązania kwestii problematycznych. Tak jednak nie dzieje się w większości prezentowanych przez Sinn Féin spraw, więc także w zakresie szkolnictwa. Pan poseł zapomniał chyba dodać, co nawiasem mówiąc, wynika z jego własnych słów, że do zmniejszenia klas potrzeb będzie ogromnych nakładów finansowych, bo mniejsze o ok. 30% klasy, muszą się znaleźć miejsce w innych placówkach. Oznacza to, że albo Irlandia przejdzie na dwuzmianowy system nauczania, albo wybuduje znacznie więcej szkół. To z kolei rodzi kolejne problemy, bo potrzeba będzie na to kolosalnych nakładów finansowych, znacznego zwiększenia ilości kadry nauczycielskiej, a i czasu, by szkoły wybudować. Nie jest jasne, jaką dokładnie drogą chciałby podążać poseł Donnchadh Ó Laoghaire, więc jego propozycję oceniam, jako niepełną, a i próbę politycznego uderzenia w ekipę rządzącą.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
Dysfunkcyjne irlandz
Irlandzki sektor lot
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish