Poseł nadal czeka na plan otwarcia szkół

Poseł Sinn Féin, a jednocześnie rzecznik tego ugrupowania ds. edukacji przypomniał, że minister edukacji, miała przedstawić pełny plan uruchomienia szkół w Irlandii, ale od ostatniego wystąpienia minister Foley, niewiele się zmieniło.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji zapewniała, że ogólne zarysy planu są gotowe, a teraz potrzebne są zabiegi kosmetyczne, aby ów uszczegółowić. Niestety do tej pory ani posłowie, ani rodzice uczniów, ani nawet nauczyciele, nie doczekali się publikacji zasad, jakie obowiązywać będą od początku nowego roku szkolnego.

Poseł Donnchadh Ó Laoghaire zaznaczył, że czasu na przygotowania zostało już bardzo mało, bo przecież szkoły powinny być otwarte z końcem sierpnia, czyli za niewiele ponad miesiąc. Wg posła Sinn Féin, same placówki edukacyjne muszą przygotować się na przyjęcie uczniów, więc i na zmiany potrzeba trochę czasu. Poseł Donnchadh Ó Laoghaire dodał, że minister Foley, nie odpowiedziała też na jego wszystkie zapytania, więc na te wciąż czeka.

Rzecznik Sinn Féin ds. Edukacji Donnchadh Ó Laoghaire:

– Jestem głęboko zaniepokojony chaotycznym podejściem Departamentu do ponownego otwarcia szkół. Od samego początku Ministerstwo było na tylnym siedzeniu, pozostawiając uczniów i nauczycieli w ciemności w kwestii tych ważnych spraw. Na wczorajszej konferencji powiedziano mi, że odpowiedzi na fundamentalne pytania zostaną udzielone dopiero w przyszłym miesiącu. Jest już koniec lipca, a nowy semestr szkolny jest tuż za rogiem. Pojawiają się listy książek, a rodzice planują wydatki na mundurki szkolne. Mimo to te kluczowe pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi. Jeżeli odpowiedzi otrzymamy dopiero w przyszłym miesiącu, będziemy mieli kilka dni lub maksymalnie tygodni na ich wdrożenie przed rozpoczęciem semestru. Departament jest nieakceptowalnie powolny w tworzeniu planu. Minister nie była zbyt przekonująca podczas swojej wypowiedzi i pomijała kluczowe pytania i nie udzielając na nie odpowiedzi. Czas ucieka, potrzebujemy jasności. Wczorajsza narada była frustrująca i nie wniosła nowego światła do tej coraz bardziej chaotycznej sytuacji. Minister musi mieć na uwadze, że to niezwykle stresujący czas dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij