Poseł = Landlord?

Kandydaci trzech ugrupowań, którzy startują w wyborach uzupełniających do Dáil, byli lub są właścicielami domów na wynajem.

Do tej grupy zaliczają się osoby startujące z Fianna Fáil i Sinn Féin oraz kandydatka Socjaldemokracji, która jest właścicielką domu w Castlebar w hrabstwie Mayo, a także mieszkania przy Castle Street w Dublin Bay South. Kandydatka do parlamentu powiedziała, co raczej nie będzie zaskoczeniem, że dom w Castlebar kupiła, gdyż pochodzi z tego miasta i chciałaby się tam ponownie osiedlić. Obecnie dom jest wynajmowany, a jak zaznacza, lokatorzy nie mieli podniesionego czynszu przez ostatnie trzy lata. Kandydatka SocDem Sarah Durcan, podobnie jak jej ugrupowanie, krytykowała zasady mieszkaniowe w Irlandii, ale też kryzys mieszkaniowy.

Senator Lynn Boylan z Sinn Féin posiada niewielki domek w Killarney w hrabstwie Kerry, który także wynajmowany jest krótkoterminowo, a z jej deklaracji majątkowej wynika, że od stycznia do września ub. roku, zarobiła na tym 4042 €. Senator Boylan tłumaczyła, że domek kupiła, kiedy pracowała w Centrum Edukacji Parku Narodowego Killarney, a i podkreśliła, co ma być wyrazem znajomości jej problemów mieszkaniowych, iż w okresie, gdy straciła pracę, mieszkała razem z rodzicami. Aktualnie senator Boylan deklaruje, ponieważ mieszka w stolicy i planuje sprzedaż nieruchomości w Killarney. Pani senator zamieszkuje obecnie ze swoim partnerem Eoinem Ó Broinem w dwupokojowym mieszkaniu w Clondalkin.

Kolejna z kandydatek do miejsca w Dáil Deirdre Conroy reprezentująca Fianna Fáil, w latach 2013 i 2014 wynajmowała pokoje w swoim domu, a jak przyznała, nigdy nie była właścicielką tej nieruchomości.

Inni kandydaci, w tym James Geoghegan z Fine Gael, Ivana Bacik z Partii Pracy, niezależny radny Mannix Flynn, Brigid Purcell z People Before Profit i działacz mieszkaniowy Peter Dooley nie są właścicielami domów lub mieszkań. Natomiast kandydatka Partii Zielonych Claire Byrne, odmówiła udzielenia odpowiedzi na pytanie o stan posiadania nieruchomości, ale wiadomo, że niedawno kupiła dom.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Zasiłki chorobowe z
Ponad 3400 skarg do
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian