Poseł Kelleher postanowił rozpocząć debatę Parlamentu Europejskiego na temat cyberataków na irlandzki system opieki zdrowotnej

Kelleher, poseł do Parlamentu Europejskiego z Republiki Irlandii, reprezentujący Fianna Fáil, uzyskał poparcie swojej grupy politycznej „Renew Europe” dla takiej debaty, a między wszystkimi grupami Parlamentu trwają negocjacje dotyczące logistyki tego, kiedy się ona odbędzie.

Billy Kelleher:

– Atak na irlandzki system opieki zdrowotnej, który miał miejsce w zeszłym tygodniu i to nie pierwszy raz, kiedy cyberterroryści zaatakowali europejskie systemy opieki zdrowotnej, a te, wymagają ogólnoeuropejskiej reakcji. Oczywiście ta kwestia ma obecnie pilne znaczenie w czasie rzeczywistym dla Irlandii, gdyż usługi zdrowotne zostały opóźnione i ograniczone, a obywatele są, co zrozumiałe, sfrustrowani i wściekli. Irlandia nie jest jednak sama. W październiku ubiegłego roku cyberterroryści ukradli wrażliwe dane pacjentów z fińskiego systemu opieki zdrowotnej, a w lutym ofiarami cyberataku padły dwa francuskie szpitale. Potrzebujemy ogólnoeuropejskiej reakcji. Chociaż obecnie planowana jest aktualizacja dyrektywy Komisji Europejskiej w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji, ale jej przyjęcie zajmie wiele lat. Potrzebna jest szybsza reakcja. Oczywiście państwa członkowskie, w tym Irlandia, muszą uznać potrzebę inwestowania w nowoczesne usługi i systemy ochrony cybernetycznej; myślę, że UE musi przejąć inicjatywę. Bądźmy szczerzy. Wiemy, że większość tych ataków ma swoje źródło w Rosji. Chcą, aby UE i jej państwa członkowskie były zdestabilizowane. Zrobią i spróbują wszystkiego, a my musimy być gotowi odpowiedzieć pełną siłą naszych wspólnych zasobów. My zaproponujemy debatę plenarną, która jest początkiem tego procesu, a ja czekam na rozpoczęcie prac i debaty Parlamentu w najbliższej przyszłości.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

Polska-IE: Udostępnij
Tego, mieszkańcy wy
Jacek Wanzek: „Szt
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian