Poseł i senator w masce

Ceann Comhairle Seán Ó Fearghaíl wydał zalecenie, aby wszyscy członkowie parlamentu, ale i pracownicy oraz goście Leinster House, nosili osłony twarzy, by stosować się do zaleceń władz kraju.

Wszyscy, którzy uczestniczyć będą w posiedzeniach izb parlamentu, w tym odbywających się w Centrum Kongresowym w Dublinie, także mają nakładać maseczki, a muszą to robić już od dzisiaj. W wiadomości, jaką otrzymali wszyscy posłowie i senatorowie oraz pracownicy parlamentu, odpowiednik polskiego marszałka Sejmu Seán Ó Fearghaíl napisał, iż wszyscy politycy, powinni dać dobry przykład społeczeństwu, więc nakładać osłony twarzy, co dotyczyć ma też, bo i oni są posłami, członków gabinetu Micheála Martina.

Wcześniej pojawiały się głosy, że parlamentarzyści, ale i ministrowie, namawiają do nakładania maseczek, ale nie wszyscy to robią, czyli poniekąd sugerują, że osłony twarzy nie są środkiem, który pomaga w ograniczeniu zakażeń.

Ceann Comhairle Seán Ó Fearghaíl:

– W świetle najnowszych porad dotyczących zdrowia publicznego w zakresie zarządzania ryzykiem zakażenia Covid-19 oraz potrzeby przestrzegania przez izby Oireachtas najlepszych praktyk w zakresie kontroli zakażeń i zarządzania ryzykiem, wyrażam pogląd, że obie izby powinny przyjąć politykę dotyczącą noszenia nakrycia twarzy na terenie kampusu Leinster House i Centrum Kongresowego. Leinster House to wspólne miejsce pracy dla całej parlamentarnej społeczności członków, służby cywilnej i personelu politycznego, kontrahentów i mediów. W naszym interesie jest konsekwentne i bezpieczne podejście do współpracy podczas tej pandemii. Noszenie osłony twarzy może odegrać ważną rolę w warunkach wewnętrznych, w których nie zawsze możliwe jest przestrzeganie odległości dwóch metrów. Dlatego gorąco zachęcam członków do noszenia twarzy w miejscach wspólnych i strefach komunikacyjnych, tam, gdzie to możliwe, ze skutkiem od dzisiaj, tj. w poniedziałek, 20 lipca.

W parlamencie można będzie nosić maseczki przyniesione ze sobą, ale osoby, które takich zapomną, otrzymają przy wejściu w zależności od upodobania osłonę wielokrotnego użytku lub jednorazową.

Dzisiaj wieczorem liderzy ugrupowań politycznych reprezentowanych w Oireachtas otrzymają osobny list, by i oni zwrócili się do członków ugrupowań, ale i wprowadzanych przez posłów oraz senatorów gości, a także przedstawicieli mediów, żeby stosowali się do przepisu zakrywania twarzy w zamkniętej przestrzeni publicznej.

*

Ciekawe, dlaczego Ceann Comhairle Seán Ó Fearghaíl nie napisał, że za złamanie tego przepisu grozi kara do 2500 € lub/i 6 miesięcy pozbawienia wolności, czym straszy się społeczeństwo?

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas Press Office

Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish