Poseł Fianny atakuje własną partię

Poseł z Limerick Willie O’Dea powiedział, że nie jest odpowiednim działaniem władz obniżenie zasiłku dla pandemicznych bezrobotnych, ani zawieszeniem go na okres zagranicznej podróży.

Wg przedstawiciela Fianna Fáil, uderza to w grupę ludzi, którzy pokrzywdzeni zostali przez koronawirusa, a teraz dodatkowo nakłada się na nich takie regulacje. Poseł sprzeciwia się też rozporządzeniu, iż po powrocie na wyspę, a podczas dwutygodniowej kwarantanny, zasiłek również nie jest wypłacany, więc stanął tym samym w obronie pandemicznych bezrobotnych, dyskredytując rząd tworzony przez ugrupowanie, które reprezentuje.

O’Dea mówił też, że to nieuczciwe traktowanie mieszkańców Irlandii przez władze, więc nie powinno mieć miejsca. „To swoista kara”, dodał poseł Fianna Fáil.

Poseł Willie O’Dea:

– Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, że to się dzieje. Otrzymałem wiele telefonów od ludzi, którym powiedziano, że porty i lotniska są nadzorowane i że żąda się numerów PPS. Wydaje mi się niezwykle jednostronne, że jedna szczególna kategoria ludności jest karana finansowo za nieposłuszeństwo wobec porad rządu. Nikt nie powinien być nieposłuszny zaleceniom rządu, ale dlaczego jedna konkretna kategoria miałaby być karana za to, podczas gdy wszyscy inni mogą to robić bez szwanku. Wszystkie statystyki pokazują, że gdy praca będzie dostępna, Irlandczycy ją podejmą. Osoby, które naprawdę szukają pracy, nie stawią się w sytuacji, w której nie będą w stanie jej znaleźć. Niektóre z tych osób, które wyjeżdżają za granicę, są bez pracy, ponieważ rząd poprosił ich firmę lub pracodawcę o zamknięcie z powodu sytuacji COVID. Jeśli ktoś nie ma żadnej możliwości znalezienia pracy w przyszłym tygodniu, dwóch tygodniach lub jakiejkolwiek innej pracy, myślę, że jest to trochę za mało, by odbierać mu zasiłek. Niewiele osób, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych w pandemii lub inny zasiłek socjalny będzie w stanie pozwolić sobie na wyjazd za granicę.

Głos rozsądku?

Bogdan Feręc

Źr: RTE Today

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandia częściej
Krach podróży zagr
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish