Poseł Fianna Fáil przewodniczy firmie budującej domy socjalne

Domy, które budowane są obecnie w Limerick, kwalifikują się do finansowania przez państwo, a co ważne, stawia je firma, na której czele stoi poseł Fianna Fáil Willie O’Dea.

Firma posła O’Dea, znana jest również z tego, iż sprzedaje domy w ilościach hurtowych, a obecnie jest inwestorem dla 250 jednostek mieszkalnych w dwóch lokalizacjach w Limerick. To nie wszystko, co zostało ujawnione, bo firma posła, już wcześniej sprzedawała domy w ilościach hurtowych, a to może wskazywać na pewnego rodzaju konflikt interesów, więc rząd mówi jedno, a członkowie partii rządzących, przynajmniej jednej, robią coś całkiem innego.

Poseł O’Dea i firma, której jest wysoko postawionym członkiem, realizuje też projekty dla organów mieszkaniowych kraju, co może stać się podstawą do uznania, iż mamy w tym przypadku kolejny konflikt interesów, a i można przypuszczać, że nawet wygrane przetargi, mogą nosić znamiona ustawionych, czym z całą pewnością powinna zająć się prokuratura i organa śledcze, by sprawę raz na zawsze wyjaśnić, kończąc falę domysłów.

Fakty te ujawnione zostały w chwili, kiedy rząd chce zakończyć możliwość hurtowego wykupu mieszkań przez fundusze inwestycyjne i vulture, a wydaje się, że ze szkodą dla np. posła O’Dea.

*

Problem angażowania się polityków w działalność biznesową znany jest od wielu lat na wyspie, niekiedy wydaje się, iż z pogwałceniem przepisów, ale jest i na to sposób, więc rozwiązaniem powinien być wybór. O ile chcesz sprawdzać się polityku w biznesie, tym właśnie się zajmij, a jeżeli leżą Ci na sercu problemy kraju, to rzuć wszystko inne i działaj w imieniu ludu. Zakaz łączenia wszelkich stanowisk politycznych, więc poselskich, senatorskich i ministerialnych, powinien załatwić sprawę, chociaż będzie to rozwiązanie połowiczne. Znamy przecież przypadki, iż wybrany poseł lub senator, przepisuje własność firmy na członka swojej rodziny i z tylnego fotela, zarządza przedsiębiorstwem. To ułuda braku konfliktu interesów i potencjalnego wykorzystywania swojej pozycji, ale utrudnia trochę działania, więc tych nie można prowadzić w świetle dnia.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian