Poseł chce dostępu do pubów i restauracji dla zaszczepionych

Sean Kelly, który reprezentuje Irlandię w Parlamencie Europejskim z ramienia Fine Gael, powiedział, że „logicznym rozwiązaniem byłoby”, aby osoby w pełni zaszczepione, mogły korzystać z tych miejsc, kiedy zostaną otwarte 5 lipca.

Europoseł zasugerował więc, że puby i restauracje, powinny być otwarte zgodnie z planem, jaki wcześniej nakreślił rząd, ale wyłącznie dla osób zaszczepionych. Takie zezwolenie na biesiadowanie w restauracjach i pubach stałoby się odzwierciedleniem Cyfrowego Certyfikatu EU, który dotyczy podróży międzynarodowych. Tę decyzję rekomendował poseł Kelly irlandzkiemu rządowi, który jest już o krok do podjęcia decyzji o przesunięciu terminu otwarcia pubów i restauracji.

Ostatecznej decyzji w tej sprawie spodziewamy się jutro, ale europoseł, nie może chyba liczyć, że gabinet przychyli się do jego propozycji, gdyż do tej pory stanowisko w tej sprawie było dosyć jasne, więc rząd, nie chciał wprowadzać tak wyraźnych podziałów w społeczeństwie.

Parlamentarzysta Sean Kelly powiedział też, że niezrozumiałe są działania irlandzkich władz, które „nie synchronizują” kroków w kierunku odmrożenia z resztą Europy, więc zezwolono wyłącznie na podawanie posiłków na świeżym powietrzu. Ograniczenia, jakie obowiązują, powinny być zgodne z ilością zakażeń w kraju, osób zaszczepionych, a jednocześnie wynikające z logiki oraz konieczności. Takich ograniczeń, jak w Irlandii, nie spotyka się już w Unii Europejskiej, chyba że, są one absolutnie konieczne.

Europoseł ujawnił również, że w ostatnim czasie, otrzymuje wiele pytań od Irlandczyków, którzy próbują się dowiedzieć, dlaczego rząd na wyspie postępuje odwrotnie do państw unijnych, ale zaznaczył, że nie umie na nie odpowiedzieć.

Sean Kelly jest też zwolennikiem rozwiązania, by osoby w pełni zaszczepione, mogły korzystać z ułatwień, więc cieszyć się większymi swobodami od tych osób, które czekają jeszcze na podanie im szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Remi Juśkiewicz: Pr
Orlen i Lotos czekaj
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian