Pory roku z problemami

Jakby na to nie patrzeć, z porami roku w Irlandii jest niewielki problem, a i wywołują one małe zamieszanie, więc należy sobie wyjaśnić kilka zagadnień z nimi związanych.

Podział pór roku na Zielonej Wyspie, położonej na półkuli północnej może być trojaki, gdyż astronomiczny, meteorologiczny i oczywiście celtycki. Zaczynając od podziału astronomicznego, pory roku rozpoczynają się tutaj zgodnie z kalendarzem, który przyjęty jest m.in. na całym kontynencie europejskim. Oznacza to, że wiosna rozpoczyna się 21 marca i trwa do 20 czerwca, lato ma swój początek 21 czerwca, trwając do 20 września, natomiast jesień zaczyna się 21 września i kończy 20 grudnia, a zima panuje od 21 grudnia do 20 marca roku kolejnego.

Inaczej jest w przypadku, kiedy na półkuli północnej, więc także w Irlandii, pory roku określać będziemy systemem meteorologicznym, bo wtedy  wiosna przyjdzie 1 marca i potrwa do 31 maja. Lato w takim przypadku zacznie się 1 czerwca, by zakończyć 31 sierpnia, co ni mniej, ni więcej oznacza, że 1 września zacznie się meteorologiczna jesień, która ustąpi miejsca zimie 30 listopada. Z tego możemy wywnioskować, że zima w tym systemie określania pór roku zacznie się 1 grudnia i trwa do 28 dnia lutego.

Tak właśnie dotarliśmy do określania pór roku w systemie celtyckim, a to właśnie powoduje, spory są obecne na wyspie od lat. Przyjmuje się, że wiosna w Irlandii przychodzi 1 lutego, lato 1 maja, jesień 1 sierpnia, a zima 1 listopada. Jest to jednak podział ogólny, bo uściślając go, wspomnieć należy o celtyckich świętach, które wyznaczają pory roku na Zielonej Wyspie.

Imbolc lub Imbolg, czyli Dzień Św. Brygidy uważa się za pierwszy dzień wiosny. W mitologii celtyckiej, to jasna pora roku.

Beltane (Lá Bealtaine) – to z kolei 1 maja i dzień wypędzania bydła na pastwiska, a jednocześnie pierwszy dzień lata. W mitologii celtyckiej to także jasna pora roku.

Lughnasadh lub dzień ulotnych marzeń, nazywany w języku gaelickim Lúnasa. Tradycyjnie dzień ten przypada na 1 sierpnia i oznacza czas zbiorów. W mitologii celtyckiej wtedy właśnie rozpoczyna się ciemna pora roku.

Samhain to okres rozpoczynający się 1 listopada, a oznacza koniec zbiorów i początek zimy. Okres ten również uważany jest w mitologii celtyckiej za ciemny.

Dlatego w zależności, o jakim podziale pór roku mówimy, początek wiosny, lata, jesieni i zimy w Irlandii, możemy obchodzić trzykrotnie.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij...
Supergrupa Korbowód
Kradła drogie kosme
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish