Portal Spożywczy – Ekonomista: Przed nami drogie święta

– Przez ostatnie 20 lat mieliśmy tylko trzy razy taką sytuację, że ceny żywności przed świętami Bożego Narodzenia były niższe niż rok wcześniej. Było to w 2005 r., w 2014 r. i 2015 r. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że żywność w grudniu br. będzie droższa niż przed rokiem –  mówi w rozmowie z portalspozywczy.pl Jakub Olipra, ekonomista Departamentu Analiz Makroekonomicznych, Credit Agricole Bank Polska.

– Prognozujemy, że dynamika cen w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe w grudniu br. wyniesie prawie 6% r/r, podczas gdy w grudniu 2020 r. było to zaledwie 0,8% r/r. Najsilniej wzrosną ceny w kategorii „warzywa” (o ponad 13%), co jest efektem słabszych tegorocznych zbiorów.

Silny wzrost cen zostanie odnotowany również w kategorii „oleje i tłuszcze” (o ok. 9% r/r), głównie ze względu na drożejący olej roślinny i margarynę, co jest skutkiem wysokich na tle historycznym cen rzepaku. Więcej niż przed rokiem (o ok. 7% r/r) zapłacimy za napoje bezalkoholowe, co jest efektem wprowadzonego na początku br. podatku cukrowego. Silnego wzrostu cen (o prawie 6% r/r) oczekujemy także w przypadku pieczywa i produktów zbożowych (efekt wysokich światowych cen zbóż z uwagi na ich niskie zapasy), mięsa (głównie ze sprawą wzrostu cen drobiu ze względu na straty związane z ptasią grypą) oraz „ryb i owoców morza”.

Produkty mleczne będą droższe o ok. 5% r/r. Ceny w kategorii „Cukier, dżem, miód, czekolada i wyroby cukiernicze” wzrosną o ok. 4% r/r. Ceny owoców będą natomiast kształtowały się na poziomie zbliżonym jak przed rokiem – mówi Jakub Olipra.

Więcej na portalspozywczy.pl

DlaHandlu.pl

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uwaga na oszustów!
Wykluczenie Huaweia