Porażka negocjacji będzie porażką polityków

Wiele grup interesów uważa, że fiasko negocjacyjne w sprawie brexitu, będzie porażką samych polityków i sposobu prowadzenia rozmów.

Brak umowy może przyczynić się też do kolejnego obniżenia notowań dla świata polityki, a co za tym idzie, przedstawiciele poszczególnych państw, jak i Unii Europejskiej, mogą narazić się na słowa krytyki ze strony biznesu i społeczeństwa. Jak wiadomo, większość mieszkańców Unii Europejskiej, opowiada się za jednością bloku, więc sam Brexit, jest dla nich wydarzeniem złym, które nie powinno mieć miejsca.

Również europejski biznes, głównie ten związany obecnie z gospodarką Wielkiej Brytanii, ma wiele zastrzeżeń do prowadzonych działań, jak i samego wyjścia Brytyjczyków z UE.

Tak samo dzieje się w Republice i Irlandzka Grupa Biznesowa ostrzegła, że Brexit bez umowy, będzie porażką tutejszej dyplomacji oraz dyplomacji unijnej.

Dyrektor ds. polityki w Brytyjsko-Irlandzkiej Izbie Handlowej Paul Lynan, powiedział, że wszystko teraz wskazuje, że obie strony rozwiązały już większość kwestii związanych z potencjalną umową handlową, ale rozmowy ponownie się załamały. Dyrektor Lynan dodał, że obie strony powinny być w stanie znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia w sprawie kilku nierozstrzygniętych kwestii, o których powszechnie mówi się, że dotyczą praw połowowych dla statków UE na wodach Wielkiej Brytanii oraz tego, w jaki sposób rząd Wielkiej Brytanii byłby w stanie dotować krajowe przedsiębiorstwa.

Twardy Brexit, mówi się nieoficjalnie w wielu kołach biznesowych i organizacjach wspierających przedsiębiorców na wyspie, każe się zastanowić, czy polityka na szczeblach krajowych i międzynarodowych, jest taką, jakiej można by sobie życzyć? Jeżeli wnioski będą niekorzystne dla polityków, wtedy, naciski na nich staną się znacznie mocniejsze, a i łatwiej chyba będzie o rozstanie się z dotychczas zajmowanymi stanowiskami.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Po 1 stycznia więks
Nastolatki z podstaw
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian