Porażające liczby

Irlandia jest wielkim śmietniskiem, jeżeli spojrzymy na liczby, a jednocześnie pracuje tu armia ludzi, która próbuje poradzić sobie z uwolnieniem kraju spod góry odpadków, a i utrzymaniem go w czystości.

To nie wszystko, gdyż z czystością związek ma wszystko, więc mowa będzie też o żywności, praniu i ciekawostkach z „podziemnego” życia hoteli. Okazuje się, że w procesie oczyszczania kraju udział bierze ponad 44.000 pracowników, bo bez tych ludzi, zasypią nas śmieci, w tym milion sztuk pieluszek jednorazowych dziennie, pół miliona plastikowych filiżanek do kawy, 220.000 plastikowych butelek po wodzie i 1,5 miliona aluminiowych puszek po napojach.

Jakby tego było mało, do koszy na śmieci trafia spora ilość żywności i oblicza się, że codziennie wyrzucamy jej za około 3 miliony euro.

Również hotelarze mają w tej kwestii coś do powiedzenia, bo sprzątają po swoich gościach, a i muszą zapewnić im materiały higieniczne, w tym papier toaletowy, którego dziennie zużywa się w kraju ponad pół miliona rolek. Natomiast pościel, w której hotelowe noce spędzają goście, stanowi 700.000 wsadów do przemysłowych pralek – dziennie.

W kwestii sprzątania to oczywiście nie wszystko, bo są jeszcze wyspecjalizowane grupy, a te zajmują się, o czym zdajemy się nie pamiętać osoby, które czyszczą okna budynków. W tej kwestii największym zagrożeniem, oprócz wysokości są mewy i te ptaki upodobały sobie wysokie budynki hotelowe, żeby zakładać na nich gniazda, a i walczą zaciekle, jeżeli próbuje się je usunąć. Rocznie w Irlandii usuwa się do 40.000 gniazd ptaków z budynków.

Codziennie mieszkańcy Irlandii produkują łącznie 7500 ton śmieci oraz wydają na środki czystości 360.000 €, aby z pomocą 400 milionów litrów wody, wyczyścić swój własny brud.

Na drugim końcu tego łańcucha znajduje się spalarnia odpadów w Dublinie, która działa przez 24 godziny na dobę, a w tym czasie przyjmuje ponad 100 ciężarówek z odpadami, aby następnie w procesie spalania zutylizować odpady ze stołecznych domów.

Liczby mogą przerazić, ale i uświadomić nam, jakie ilości śmieci produkowane są każdego dnia w Irlandii, chociaż nawet nie musimy się nad tym zastanawiać, bo właśnie dzisiaj telewizja RTÉ One emitować będzie filmy dokumentalne, z których dowiemy się szeregu faktów o śmieciach i oczyszczaniu kraju.

Bogdan Feręc Źr: RTE

Znajdź nas:

Famous Wexford Peopl
Irlandzkie „żół
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn