Poranek WNET – 25 maja 2020 r. Obchodzimy 11. urodziny Radia WNET!

Poranka WNET można słuchać od poniedziałku do piątku w godzinach 7:07 – 9:15 na: 87.8 FM w Warszawie i 95.2 FM w Krakowie i na www.wnet.fm. Zaprasza Krzysztof Skowroński.

Goście „Poranka WNET”:

Kazimierz Gajowy – prowadzący „Studio Bejrut” w Radiu WNET;

Łukasz Jankowski – dziennikarz Radia WNET;

Tomasz Wybranowski – dziennikarz Radia WNET;

Magdalena Uchaniuk-Gadowska – dziennikarka Radia WNET;

Lech Rustecki – dziennikarz Radia WNET;

Wojciech Jankowski – korespondent Radia WNET na Ukrainie;

Paweł Bobołowicz – korespondent Radia WNET na Ukrainie;

Agata Antoniewicz – prowadząca „Studio Wilno” w Radiu WNET;

Alex Sławiński – korespondent Radia WNET w Wielkiej Brytanii;

Izabela Smolarek – współprowadząca „Studio Londyn” w Radiu WNET;

Milo Kurtis – prowadzący audycję „Na początku był chaos” w Radiu WNET;

Joanna Pyryt – założycielka Akademii WNET.

Adam Bielan – wicemarszałek Senatu, rzecznik sztabu wyborczego prezydenta;

Piotr Apel – polityk Koalicji Polskiej;

Marcin Palade – socjolog, autor opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce;

Katarzyna Adamiak – polska dziennikarka, w 2015 rzecznik prasowy prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Adriana Bristilo – mieszkanka Bośni i Hercegowina;

Bogdan Feręc – redaktor naczelny portalu Polska-IE.com;

Rajmund Klonowski – redaktor prowadzący Magazynu Kuriera Wileńskiego;

Bożena Czyż-Rkein – mieszkanka Libanu;

Jerzy Bielewicz – finansista, „Gazeta Bankowa”;

Józef Zajkowski – wójt gminy Sokoły;

Anetą Górniewicz – pracownica wileńskiego Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki;

Adam Rosłowniec – organizator pielgrzymek do Libanu.


Prowadzący: Krzysztof Skowroński

Wydawca: Jaśmina Nowak

Realizator: Dariusz Kąkol


„Studio BEJRUT” w Radiu WNET!


„Studio BEJRUT” – Kazimierz Gajowy opowiada o przemianach, jakie dokonał Ruhollah Chomejni oraz konflikcie między Iranem a Izraelem. Wskazuje także, że głównym problemem na Bliskim Wschodzie są tarcia na linii Palestyna-Izrael. Wielu mówi, że dopóki te dwa narody się nie pojednanie, dopóty Bliski Wschód będzie w stałym konflikcie.


Piotr Apel / Fot. Konrad Tomaszewski, Radio WNET

„Studio Podkowa” – Łukasz Jankowski wraz z Piotrem Apelem rozmawia na temat wyborów prezydenckich. Polityk Koalicji Polskiej twierdzi, że PO i PiS się dogadały w sprawie wyborów. Dzięki zawartej umowie PO miałaby możliwość wymiany kandydata, a PiS koniec negatywnej retoryki głównej frakcji opozycyjnej dotyczącej sposoby przeprowadzenia wyborów.


„Studio Kijów” – Paweł Bobołowicz wspomina powstanie Radia WNET oraz opowiada o swoich siedmiu latach korespondowania dla stacji spod nieba Ukrainy. Mówi także o sytuacji na Ukrainie. Obostrzenia epidemiczne są wygaszane. W Kijowie obywatele protestują. Było ich kilka tysięcy. Są to przeciwnicy prezydenta Wołodomyra Zełenskiego. Zarzucają mu prorosyjskość.


Magdalena Uchaniuk-Gadowska / Fot. Konrad Tomaszewski, Radio WNET

„Studio Polesie” – Magdalena Uchaniuk-Gadowska wspomina relacje radiową z Sarajewa, gdzie w 2015 r. przybył z wizytą apostolską papież Franciszek. Mieszkanka Bośni i Hercegowina, z którą rozmawia nasza dziennikarka przedstawia o trudnej politycznej sytuacji w kraju. Głównymi problemami w tym państwie są korupcja oraz migracja młodych mieszkańców do bogatszych krajów.


„Studio Skansen” – Lech Rustecki przedstawia informacje dotyczące Radia WNET.


Marcin Palade / Fot. Konrad Tomaszewski, Radio WNET

„Studio Prawy Brzeg” – Krzysztof Skowroński rozmawia z Marcinem Palade. Według naszego gościa odbędą się dwie tury wyborów prezydenckich. Zostało to spowodowane zmianą kandydata na prezydenta w obozie Koalicji Obywatelskiej. Palade nie sądzi, aby Krzysztof Bosak był pretendentem na rywala Andrzeja Dudy w drugiej turze. Nasz gość podkreśla, że z lat nasila się manipulacja sondażami.


„Studio Dublin” – Tomasz Wybranowski z Bogdanem Feręcem przedstawiają najświeższe informacje z Irlandii. Redaktor naczelny portalu Polska-IE.com przedstawia swoje wrażenia w związku z trzyletnią współpracę z Radiem WNET.


„Studio Wilno” – Agata Antoniewicz rozmawia z Rajmundem Klonowskim o jednej z największych litewskich afer korupcyjnych. Dotyczy przedsiębiorstwa MG Baltic.


Aleksander Sławiński.
Alex Sławiński, Radio WNET Londyn. Fot. archiwum Alexa Sławińskiego.

„Studio Londyn” – Alex Sławiński z Izabelą Smolarek przedstawiają najświeższe wieści z Londynu. Dominic Cummings, doradca premiera Borisa Johnsona, złamał obostrzenia pandemiczne i został zwolniony. Pojechał odwiedzić rodziców, którzy mieszkają 250 mil od Londynu. Przypominamy, że w Wielkiej Brytanii nie można przemieszczać się na tak dalekie odległości. Wspominają również początki „Studia Londyn”, które zaczęło działalność w ubiegłym roku.


Adam Bielan / Fot. Konrad Tomaszewski, Radio WNET

„Studio Podkowa” – Łukasz Jankowski wraz z Adamem Bielanem o kampanii prezydenckiej. Jego zdaniem źle się stało, że zostały przeniesione. Podkreśla, że w związku z negatywnymi prerogatywami prezydenta wygrana Rafała Trzaskowskiego sparaliżuje polski parlament. Dodaje, iż Trzaskowski nie ma serca do działania obywatelskiego i kandyduje w wyborach, ponieważ ma zamiar uciec od problemów warszawskich.


„Studio Lwów” – Wojciech Jankowski opowiada o pierwszych krokach w Radiu WNET. Prowadził na początku audycję „Pępek świata”, w której przedstawiał nieanglosaskie utwory muzyczne. Opowiada o znoszeniu obostrzeń epidemicznych na Ukrainie oraz wrażeniach z życia w Lwowie.


„Studio Polesie” – Magdalena Uchaniuk-Gadowska rozmawia z Milo Kurtisem. Wspomina początki współpracy z Radiem WNET.


Kazimierz Gajowy / Fot. Konrad Tomaszewski, Radio WNET

„Studio BEJRUT” – Kazimierz Gajowy o polskich mediach w Libanie. Rozmawia z Bożeną Czyż-Rkein o Polonii w Libanie i przywołuje Juliusza Słowackiego, który przebywał w tym bliskowschodnim kraju 45 dni. Rozmówczyni Gajowego przedstawia znaczące dla naszych rodaków miejsca w Libanie.


Jerzy Bielewicz / Fot. Konrad Tomaszewski, Radio WNET

„Studio Podkowa” – Łukasz Jankowski wraz z Jerzym Bielewiczem na temat kryzysu gospodarczego w Polsce. Finansista zauważa, że Polska jest jednym z krajów, które najlepiej sobie radzą z recesją. Jest pod wrażeniem działania prof. Łukasza Szumowskiego i przedstawia zakładany przebieg pandemii na świecie oraz jej skutki ekonomiczne.


„Studio Prawy Brzeg” – Krzysztof Skowroński rozmawia z Joanna Pyryt o Akademii WNET, czyli miejscu, gdzie wielu znane osób przedstawiają kontrowersyjne dla wielu mediów treści. Ideą Akademii jest poszukiwanie prawdy.


„Studio Prawy Brzeg” – Krzysztof Skowroński rozmawia z Józefem Zajkowskim. Wspominają „Poranek WNET”, w którym po raz pierwszy zaśpiewano utwór „Życie jest piękne; życie jest śliczne”. Wójt gminy Sokoły mówi, iż w czasie pandemii nie było żadnych zarażonych w ich regionie. Zajkowski jest wójtem już 30 lat.


„Studio Dublin” – Tomasz Wybranowski o pobycie Krzysztofa Skowrońskiego w stolicy Irlandii.


„Studio Wilno” – Agata Antoniewicz rozmawia z Anetą Górniewicz o wileńskim Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki w czasie pandemii. Rajmund Klonowski zaś mówi o krytykowanych planach walki z recesją litewskiego rządu.


„Studio BEJRUT” – Kazimierz Gajowy rozmawia z Adamem Rosłońcem o pięknie Libanu. Mówi, że większość Polaków ma mylny obraz tego bliskowschodniego kraju. W związku z tym chce zmienić ten fałszywy pogląd poprzez pielgrzymi, które zaczął organizować.


„Studio Prawy Brzeg” – Krzysztof Skowroński rozmawia z Katarzyną Adamiak, która pracowała w Radiu WNET na początku jego istnienia.


Posłuchaj całego „Poranka WNET”!


Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish