Poprawiają się nastroje w biznesie

Koronawirusowe miesiące wywoływały zjawisko zniżki nastrojów wśród irlandzkiego biznesu, który głęboko zaniepokojony był sytuacją gospodarczą w kraju.

Stopniowe znoszenie ograniczeń, a co się z tym wiąże, uruchamianie firm, dało jednak efekt nadziei, bo obecnie nieco więcej przedstawicieli biznesu uważa, że sytuacja, zmierzać będzie w dobrym kierunku. Wskazywać ma na to badanie „Impuls ekonomiczny”, który przygotowuje Bank of Ireland, a dane za czerwiec mówią, że więcej firm przekonanych jest o wracającej koniunkturze.

Wg Bank of Ireland coraz większa ilość przedsiębiorców uważa, iż w najbliższych trzech miesiącach sytuacja poprawi się na tyle, że ich firmy odbudują część, większą część swojego wcześniejszego potencjału produkcyjno-sprzedażowego, ale powracać będą też do zatrudnienia większej ilości pracowników.

Irlandzki biznes jest także przekonany, że stopniowe uruchamianie gospodarki miało uzasadnienie, więc odbywa się w sposób oczekiwany przez przedsiębiorstwa, chociaż nadal panują wśród przedsiębiorców opinie, że dzieje się to trochę zbyt wolno.

W opracowaniu Bank of Ireland czytamy, że obecnie 47% respondentów uważa, iż sytuacja gospodarcza poprawi się w najbliższych trzech miesiącach, co z kolei da sygnał do zwiększania poziomu inwestycji, a jednocześnie spowoduje wzrost zatrudnienia.

Tu jednak należy zwrócić uwagę, co podnoszą w swoich ocenach biznesmeni, że czekają cały czas na pomoc państwa, a niektóre wzrosty uzależniają od działań rządu. Mówi się też, iż część sektorów, nie musi wcale notować wyższych wskaźników ekonomicznych, czyli wzrostu zainteresowania ich usługami, a tak może dziać się m.in. w hotelarstwie, które opiera się w Irlandii na gościach z zagranicy.

Na koniec dobra informacja, bo po kilku miesiącach tymczasowych i stałych zwolnień, jeden na pięciu pracodawców deklaruje zwiększenie zatrudnienia w swojej firmie.

Bogdan Feręc

Źr: Bank of Ireland

Polska-IE: Udostępnij...
Ceny nieruchomości
Ważna decyzja rząd
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish