Popełnił błąd. Złożył rezygnację ze stanowiska

Irlandzki rząd nalega, aby mieszkańcy wyspy powstrzymywali się od nieistotnych podróży zagranicznych, ale do tego zalecenia, nie zastosował się szef irlandzkiej organizacji turystycznej Fáilte Ireland Michael Cawley.

Prezes Michael Cawley podał się do dymisji po tym, jak ujawniono, że udał się na wakacje do Włoch, a to wywołało falę nieprzychylnych komentarzy, również w kręgach rządowych i parlamentarnych. Dlatego wyprzedzając kolejne kroki, więc możliwe zdjęcie Cawleya ze stanowiska szefa Fáilte Ireland, ten postanowił zrezygnować z pełnionej funkcji, by sprawę zakończyć w sposób honorowy.

Wcześniej z Michaelem Cawleyem skontaktowała się minister turystyki Catherine Martin z Partii Zielonych, która przeprowadziła z prezesem Fáilte Ireland kilkunastominutową rozmowę, a jej konsekwencją była rezygnacja Cawleya z zajmowanego stanowiska.

Następnie minister turystyki Catherine Martin skomunikowała się, także telefonicznie, z premierem rządu Micheálem Martinem, a szefa gabinetu poinformowała o rozmowie z Cawleyem oraz przekazała decyzję o dobrowolnej rezygnacji ze stanowiska prezesa Fáilte Ireland.

*

To, co mogliśmy obserwować, pokazuje różnice, jakie dzielą znane nam kraje, więc Irlandię oraz Polskę, a postępowanie osób, zajmujących stanowiska we władzach krajowych i w instytucjach rządowych lub tylko finansowanych z pieniędzy publicznych, widoczne są jak na dłoni. Polska mogłaby się wiele nauczyć w zakresie honorowego postępowania, w zakresie rezygnacji ze stanowiska, o ile urzędnik na służbie państwowej, złamie lub naruszy prawo albo przepisy. U nas jednak pokutuje pogląd, iż należy iść w zaparte, a i kurczowo trzymać się stołka, a polityczni poplecznicy, walczyć będą o uratowanie „swojego”, jeżeli jest im to na rękę lub pomoże w zatuszowaniu innych nadużyć, w tym władzy.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian