Poparcie dla Sinn Féin – budzi demony

Zawsze po publikacji danych o poparciu dla ugrupowań politycznych, uaktywniają się posłowie koalicji rządzącej i wyciągają z czeluści raportów, smaczki, które uderzać mają w ugrupowanie dążące do przejęcia władzy w kraju.

Tak stało się i teraz, a w tydzień do dobrych, chociaż lekko dołujących wynikach sondaży Sinn Féin, obudził się senator Fine Gael Barry Ward, który macha przed oczami opinii publicznej raportem SIPO. Standards In Public Office Commission stwierdza, co nawiasem mówiąc, jest zgodne z prawdą, że​​ Sinn Féin nie wypełniła zobowiązań wynikających z przepisów etycznych.

W tym zakresie senator reprezentujący Dún Laoghaire Barry Ward powiedział:

– Sinn Féin musi przestrzegać przepisów dotyczących finansowania i darowizn na cele polityczne w następstwie raportu organu nadzorującego Standards in Public Office (SIPO), powstałego po przyjęciu przez Sinn Féin darowizny na cele polityczne w wysokości ponad 4 miliony euro. Raport SIPO w sprawie Sinn Féin jasno pokazuje, że ugrupowanie nie wypełnił swoich zobowiązań wynikających z ustaw o etyce: jakakolwiek darowizna na rzecz strony przekraczająca 2500 euro jest niezgodna z prawem. Część 4 raportu mówi, że jeśli osoba chce przekazać fundusze partii w Republice, stanowi to darowiznę i podlega normalnym limitom i obowiązkom informacyjnym. Obejmuje to przepływ funduszy z partii zarejestrowanej na Północy do tej w Republice – nawet w okolicznościach, w których strukturalnie jest to ta sama partia. Co więcej, jasne jest, że Sinn Féin ma niewielki szacunek dla izb Oireachtas, ale zignorowała wniosek przyjęty w Seanad, i poparty przez wszystkie strony oprócz Sinn Féin w listopadzie, który wzywał Sinn Féin do sporządzenia raportu dla Oireachtas do 31 grudnia 2020 r., w jaki sposób zapewni, że żadne środki finansowane z jej działań w Irlandii Północnej nie będą wykorzystywane w tej jurysdykcji. Chociaż SIPO zdaje sobie sprawę, że darowizny na cele polityczne i inne tego typu działania w Irlandii Północnej podlegają innym zasadom, jest również jasne, co do wyjątkowej sytuacji, w której partie działają w obu jurysdykcjach. SIPO potwierdza również, że fundusze przekazywane przez Irlandię Północną, ale wykorzystywane w Republice do celów takich jak zatrudnianie personelu lub kontraktowanie usług medialnych są potencjalnie darowiznami podlegającymi prawu Republiki. Sinn Féin musi teraz przestrzegać prawa. SIPO zasygnalizowało, że „zmodyfikuje swoje wytyczne, aby oczekiwać”, że strony zastosują się i będzie dążyć do większych konsekwencji dla stron, które ignorują ich prawne i etyczne obowiązki.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Pracodawcy stopują
Prosto z Londynu - A
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian