Ponowny wzrost pandemicznych bezrobotnych. 15 000 osób więcej w tydzień

Kiedy rząd wprowadził 3 stopień ograniczeń ze względu na Covid-19, wiadomo było, że ilość bezrobotnych wzrośnie, gdyż tak stało się wcześniej w Dublinie i Donegal.

Departament Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej podał najnowsze dane o ilości osób pobierających płatność PUP, a z zestawienia wynika, iż w poprzednim tygodniu ilość osób pobierających zasiłek Pandemic Unemployment Payment zwiększyła się o 6%, czyli jest to wzrost o 15 000 do 244 153 osób, które w tym tygodniu otrzymają wsparcie z budżetu państwa. Płatności z tego tytułu kosztowały podatników w ubiegłym tygodniu 65,5 mln €, a będą się teraz zwiększać, wraz ze wzrostem ilości osób bez pracy.

To nie koniec złych wiadomości, ponieważ urzędnicy Social Welfare spodziewają się, że ilość pandemicznych bezrobotnych zwiększy się i w tym tygodniu, a będzie ich znacznie więcej, niż tydzień wcześniej. Prognozy związane są z potencjalnym wprowadzeniem na terenie całego kraju 4 lub wyższego poziomu ograniczeń.

Na koniec września w rejestrach urzędów pracy były też 211 492 osoby długotrwale bezrobotne, a łącznie z pobierającymi zasiłek PUP, stanowią grupę 455 645 bezrobotnych. W ostatnich siedmiu dniach swoje roszczenia z tytułu PUP zamknęło 3950 osób, z czego 2526 zgłosiło, iż wraca do pracy.

Minister ochrony socjalnej Heather Humphreys stwierdziła, że świadoma jest powagi sytuacji, a i trudnych czasów, w jakich znaleźli się mieszkańcy kraju oraz państwo.

*

Bez komentarza!

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Employment Affairs and Social Protection

Polska-IE: Udostępnij
Jeżeli nie wykończ
Irlandia robi zapasy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian