Ponowne otwarcie pubów „musi być kompromisem”

Wzrosły naciski na rząd, by wydał pozwolenie na ponowne otwarcie pubów, które nie serwują jedzenia, więc wszystkich tych, które do tej pory są zamknięte.

Dyrektor generalny Irlandzkiej Federacji Winiarzy Padraig Cribben wyraził nadzieję, a i jest przekonany, że o ile gabinet Micheála Martina otworzy puby, to pomoże im w ten sposób przetrwać na rynku. Cribben jest zdania, iż puby powinny zostać otwarte 10 sierpnia, a jeżeli wprowadzą wszelkie środki zalecane przez władze państwowe i zdrowotne, to będą miejscami bezpiecznymi dla klientów oraz pracowników, co będzie rozwiązaniem kompromisowym w zakresie utrzymania miejsc pracy i bezpieczeństwa zdrowotnego.

Aktualnie zamkniętych jest ponad 4000 pubów, w tym małych, prowadzonych rodzinnie, i dla tych ludzi, jest to jedyne źródło utrzymania, podobnie, jak dla wielu osób, niegdyś w nich zatrudnionych. Wg dyrektora Padraiga Cribbena, w najgorszej sytuacji są obecnie puby w małych miasteczkach i na wsiach, gdzie ich jedynymi klientami byli lokalni mieszkańcy, z rzadka wspierani turystami. Także samo jest w przypadku pracowników w tych pubach, bo niewiele jest miejsc, gdzie mogą znaleźć pracę, a nie wszyscy chcą jej poszukiwać w metropoliach.

Dyrektor the Vintners' Federation of Ireland Padraig Cribben mówi też, że otwarcie pubów jest właściwie konieczne, gdyż nie przetrwają one kolejnego miesiąca blokady, więc najzwyczajniej w świecie, będą likwidowane.

W nadchodzącym tygodniu rząd omawiać będzie kwestię ponownego otwarcia pubów, a stanie się to na wtorkowym posiedzeniu, jednak i wtedy, nie zostanie podjęta decyzja. Tej natomiast możemy spodziewać się po posiedzeniu gabinetu w czwartek, co zapowiedział wicepremier Leo Varadkar.

Bogdan Feręc

Źr: Vintners' Federation of Ireland/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Brytyjczycy powinni
Wielcy wygrani i pre
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian