Ponad 70 000 rodzin z HAP & RAS uzależniona jest od prywatnych właścicieli

Na podstawie odpowiedzi na pytania parlamentarne od ministra ds. mieszkalnictwa lider Aontú Peadar Tóibín wskazali, że obecnie w Irlandii jest ponad 70 000 rodzin z najmu HAP & RAS. 

To podkreśla, że ​​kryzys mieszkaniowy w Irlandii i zależność rządu od sektora wynajmu prywatnego w zakresie zapewniania mieszkań socjalnych.

An Teachta Tóibín stwierdził:

– To, co widzimy w Irlandii, to retoryka rządu i rzeczywistość rodzinna idąca w przeciwnym kierunku. Liczba 70 000 rodzin otrzymujących HAP i RAS pokazuje dwie rzeczy. Po pierwsze, ogromna liczba rodzin, które nie są w stanie wejść na drabinę mieszkaniową lub pozwolić sobie na bieżące czynsze. Po drugie, rysunek pokazuje, że hurtową zależność polityki rządu od prywatnego sektora wynajmu mieszkań socjalnych. Dane pokazują, że pod koniec 2020 r. w Irlandii istniało ponad 59 000 najemców typu HAP i ponad 11 000 najemców RAS. Bez uwzględnienia dziesiątek tysięcy osób, które nie są w stanie wyprowadzić się z domu, czy ponad 8 tysięcy osób bezdomnych. Rynek mieszkaniowy został celowo sfałszowany na korzyść Vulture Funds i International Investment Funds. Zapewniając tym funduszom ogromne korzyści podatkowe, rząd tworzy klasę najemców, której nie widziano od XIX wieku. Fianna Fáil i Fine Gael cofają czas do epoki, w której Irlandczycy mogli być dzierżawcami tylko na ich własnej ziemi. Niewielka korekta opłaty skarbowej w tym tygodniu nie zmieni znacząco modelu biznesowego i nie zmieni zachowania. Jeśli chodzi o programy HAP i RAS, znajdują się one pod ogromną presją ze względu na kryzys mieszkaniowy. Jeden z wyborców, z którym rozmawiałem i który kwalifikował się do programu HAP, został zmuszony do przeprowadzki, z dala od rodziny i przyjaciół, ponieważ nie mógł sobie pozwolić na żadną nieruchomość w swoim rodzinnym mieście Navan, w którym mieszkał przez całe życie. Ludzie są zmuszeni przenieść się na zachód, surfując po fali przystępności, gdy czynsze rosną. To szkodzi społecznościom i zmusza dzieci do ciągłej zmiany szkół.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Antou

Polska-IE: Udostępnij
„Nie będziemy kar
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian