Ponad 3400 skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Republiki Irlandii Peter Tyndall ma co robić, bo skargi wnoszone są często, nawet w okresie pandemii, a kilka z nich może wskazywać, że wyspa, nadal jest ciekawym miejscem.

Ogółem w ubiegłym roku do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło 3418 skarg na postępowanie pojedynczych osób oraz instytucji, a najciekawszym przypadkiem, chociaż zakończonym tragicznie, stał się ten ze szpitala Mater.

Otóż do dublińskiego szpitala trafiła w ubiegłym roku kobieta, której, chociaż była trzeźwa, a i nie miała styczności z alkoholem od 10 lat, co potwierdziły późniejsze badania, przepisano lek przeciwko chorobie alkoholowej. Kobieta trafiła na oddział ratunkowy szpitala Mater z podejrzeniem żółtaczki i silnymi bólami, a lekarze uznali, że skoro miała kilka lat wcześniej incydenty związane z alkoholem, tak też musi być i teraz.

Kobieta była jednak od dekady absolutnie trzeźwa, o czym informowała lekarzy córka pacjentki i uznała, że poprzez zastosowanie błędnego leczenia, jej matka zmarła. Rodzina była przeświadczona, iż to właśnie poprzez dobór niewłaściwych leków, lekarze doprowadzili do śmierci kobiety, co wywołało szereg skutków ubocznych. W następstwie tej skargi prawnicy szpitala Mater przyznali, że przepisane kobicie dwa leki, były nieodpowiednie do jej stanu zdrowia, ale nie udało się ustalić, który z lekarzy podjął tę decyzję.

Zgodnie z raportem za 2020 rok Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, iż bardzo wysoka była ilość skarg na tzw. usługi publiczne, a ogólna ilość odwołań była tylko o 6% niższa niż miało to miejsce rok wcześniej. Jednak było ich w 2020 roku najwięcej od roku 2015.

Dużo skarg dotyczy opieki w domach dla osób starszych, a w tych przypadkach Urząd Rzecznika współpracuje z HIQA, ale wiele skarg wiąże się również z błędnymi diagnozami medycznymi. Część wniosków dotyczyło pracy urzędników Social Welfare oraz odmów przyznania któregoś z zasiłków, przede wszystkim w związku ze wstrzymaniem płatności PUP. Co ważne, a opisuje się tylko jeden, płatność przywrócono, a osoba skarżąca otrzymała wyrównanie w kwocie 5600 €. Kobieta, co należy podkreślić, przebywała wtedy poza Irlandią, ale tutaj płaciła podatki, a jej pobyt w Grecji, uzasadniony był względami pracowniczymi.

Wg Rzecznika Praw Obywatelskich, najwięcej zeszłorocznych skarg miało związek z płatnością PUP, a na pracę Departamentu Ochrony Socjalnej poskarżyło się ogółem 735 osób. Departamenty rządowe to te, które najczęściej miały do czynienia z Rzecznikiem, a ilość skarg w ubiegłym roku, wzrosła w tych przypadkach o 32%. Równie źle w ocenie mieszkańców Irlandii pracowały władz miejskie, bo i one doczekały się o 26% więcej skarg, jakie trafiały na biurko Rzecznika Praw Obywatelskich. W opiece zdrowotnej i społecznej ilość skarg podniosła się o 18%.

Bogdan Feręc

Źr: Biuro Prasowe Rzecznika Praw Obywatelskich

Polska-IE: Udostępnij
Poseł = Landlord?
Opozycja nareszcie z
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian