Ponad 33 000 osób przestało pobierać zasiłki

Ministerstwo Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej przekazało dane o ilości osób pobierających zasiłki pandemiczne, a z tych wynika, że kraj zaczyna powrót do pracy.

Ogółem od początku pandemii i fali wniosków o zasiłki dla osób tracących zatrudnienie ilość bezrobotnych pobierających zasiłki pandemiczne zmniejszyła się o 33 400 osób, a w ostatnim tygodniu do pracy wróciło 5200 pandemicznych bezrobotnych. Aktualnie 579 400 osób pobiera nadal zasiłki wprowadzone przez rząd Leo Varadkara, a gabinet jest zdania, że ich ilość znacząco zmniejszy się po rozpoczęciu drugiej fazy odmrożenia.

Niestety wzrosła ilość osób pobierających zasiłki dla poszukujących pracy i na koniec kwietnia było ich już 214 700, a w początkach roku mówiło się o ilości 205 000 osób.

W ubiegłym tygodniu 44 000 bezrobotnych poinformowało Social Welfare o zamknięciu płatności 350 €, a spośród nich 35 600 osób wróciło do pracy. Część z osób, które wróciły do pracy, zaczęło pobierać dopłaty w inny sposób, bo przeszli do systemu TWSS, czyli zatrudniające ich firmy, korzystają z rządowych dopłat do wynagrodzeń. W tej chwili z tego systemu wsparcia korzysta 482 800 pracowników.

Minister Ochrony Socjalnej Regina Doherty komentując te wyniki, powiedziała, iż widzi korzystne zmiany na rynku pracy, a i ma nadzieję, że ilość osób bez pracy zmniejszy się w najbliższych tygodniach i miesiącach znacznie, chociaż mówiła też, iż gabinet niepokoi wzrost ilości osób na zasiłkach dla poszukujących pracy. To może oznaczać, że te wskaźniki podniosą się znacząco, a będą rosły wraz z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki. W tej chwili nie ma dużej ilości zgłoszeń o upadku firm, bo ich właściciele korzystają z zasiłków pandemicznych, ale po ich zakończeniu, jest bardziej niż prawdopodobne, że wielu mikro i małych przedsiębiorców, podejmie decyzję o likwidacji firmy, więc zasilą szeregi bezrobotnych szukających pracy.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Zmiany na rynku ubez
Nie ma sposobu na un
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish