Ponad 30% mieszkańców Irlandii, nie chce przyjąć szczepionki

Trwają prace nad opracowaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi, który zwiększa swoją aktywność w Europie, natomiast starania naukowców, doprowadzić mają, do opracowania skutecznej ochrony przeciwko SARS-CoV-2.

Przed tym jednak postanowiono zapytać mieszkańców Zielonej Wyspy, jaki jest ich stosunek do pojawienia się szczepionki i jej przyjęcia? Badanie przeprowadzono w całej Irlandii, a wykonała je pracownia Behaviors and Attitudes na zlecenie stacji RTÉ. W ankiecie udział wzięło ogółem 1345 osób, z czego 260 z Irlandii Północnej, a wszystkie powyżej 12 roku życia.

Z badania wynika, iż 32% nie przyjmie szczepionki lub jest to mało prawdopodobne, jeżeli taka się pojawi i będzie ogólnodostępna w Irlandii. 56% uznało, że prawdopodobnie przyjmie szczepionkę przeciwko koroanwirusowi, a 12% jeszcze nie wie, jak postąpi w takim przypadku. W pytaniu zaznaczono, iż chodzi o szczepionkę, która miałaby dopuszczenie władz medycznych oraz Unii Europejskiej.

Kolejna część badania dotyczyła przystosowania i dostosowania się do nowych zasad związanych z koronawirusem, a z odpowiedzi wynika, że 33% mieszkańców wyspy, ucierpiało na zdrowiu psychicznym i stało się w okresie ostatnich sześciu miesięcy. 57% biorących udział w ankiecie stwierdziło, iż „ponownie ocenia to, co robią ze swoim życiem”, natomiast 90% nastolatków zaznaczyło, że „teraz bardziej ceni sobie życie rodzinne”.

W badaniu ujawniło się też, że 3 na 4 osoby obawiają się obecnie zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a ochrona przed nim, jest obecnie dla tej grupy priorytetem.

Ankieta dotyczyła także zdrowia dzieci, a rodziców pytano, o wpływ koronawirusa na ich pociechy. 41% rodziców i opiekunów dzieci w wieku od 12 do 17 lat odpowiedziało, że zdrowie ich latorośli ucierpiało przez pandemię.

Szczegóły badania pojawią się dzisiaj o godzinie 23:15 w programie „The Next Normal”, a ten emitowany będzie w telewizję RTÉ One.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian