Ponad 15 000 ukraińskich uczniów w irlandzkich szkołach

Departament Edukacji podał dane o ukraińskich uczniach, jacy uczęszczają do irlandzkich szkół, ale zaznacza, że spada tempo wzrostu.

Obecnie do szkół w Irlandii uczęszcza 15 282 uczniów z Ukrainy, a przed świętami zapisano dodatkowych 351, natomiast na koniec lutego było ich 14 931. W styczniu tego roku ilość nowych uczniów w irlandzkich szkołach wzrosła o 449, dając wynik 14 482, a w grudniu wzrost wynosił 792 uczniów.

Najwięcej uczniów z Ukrainy uczęszcza do tutejszych szkół podstawowych i jest ich 9877, natomiast 5405 do szkół ponadpodstawowych.

Rejonem z największą ilością ukraińskich uczniów w szkołach jest Dublin, gdzie uczy się 1886 z ogólnej ilości w Irlandii, a następnymi miastami są Cork oraz Kerry, gdzie uczy się odpowiednio 1583 i 1562 Ukraińców.

Aktualnie odbywają się też przemieszczenia osób z dziećmi i rodzin, które przybywają do Irlandii w ramach pomocy międzynarodowej, a kierowani oni są w zachodnie rejony kraju, gdzie więcej szkół dysponuje wolnymi miejscami dla uczniów.

Kolejnymi hrabstwami, jakie doczekają się wkrótce zwiększenia ilości uczniów w szkołach, mogą być Donegal, ba tam do tej pory uczy się 1298 uczniów z Ukrainy, Galway 947 i Clare 942.

Dane Departamentu Edukacji pokazują również, że 90% ukraińskich uczniów w irlandzkich szkołach jest w wieku od 5 do 18 lat.

Część uchodźczych rodzin czeka z posłaniem dzieci do tutejszych szkół do chwili, gdy otrzymają od rządu w Dublinie stałe miejsce zakwaterowania. Część uczniów starszych deklaruje, iż przygotowuje się teraz do egzaminów maturalnych na Ukrainie, które odbywać się będą online, ale nadal korzystają z możliwości nauki, jaką oferuje Irlandia.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Taylor Flowe on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: