Ponad 108.000 € – tyle wyniosły kary nałożone na taksówkarzy

Temat powraca do nas, jak bumerang, ale przyznać trzeba, że jest ważny, bo kierowcy taksówek mają niekiedy za nic swoich pasażerów, a i traktują ich, jakby byli zwykłym bydłem.

W ubiegłym roku National Transport Authority (NTA), nałożyła na taksówkarzy znacznie większą ilość kar finansowych, a stało się tak, ponieważ o 14,5% wzrosła ilość skarg klientów, których do NTA wpłynęło łącznie 1312. Klientom przeszkadzał głównie brud, co nie jest niczym nadzwyczajnym w irlandzkich taksówkach, ale i zachowanie kierowców, którzy są niemili i nie znają topografii miasta, w którym prowadzą działalność, ale też odmawiają wykonania kursu lub wybrana przez nich trasa, jest znacznie dłuższa, niż zobowiązują ich do wykonania usługi przepisy.

Kwota nałożonych kar sięgnęła w 2018 roku 108.660 €, co jest wzrostem w porównaniu do roku 2017 o 29%, kiedy łączna kwota kar zamknęła się sumą 84.070 €.

Ubiegłoroczne kary, które na kierowców irlandzkich taksówek nałożyło NTA wahały się pomiędzy 40 a 250 €, co jest zgodne z taryfikatorem mandatów, jakie National Transport Authority może nałożyć na prowadzących działalność przewozową. Większość kar była wynikiem kontroli, jakie cyklicznie przeprowadza NTA, natomiast na podstawie skarg od klientów, ukarano 148 taksówkarzy.

W całym 2018 roku na zachowanie kierowców wpłynęło 529 skarg i jest to wzrost o 19%, natomiast ze względu na podejrzenie o zawyżeniu rachunku, do NTA skierowano 470 skarg, czyli wzrost o 24%. Skargi na stan techniczny i czystość pojazdów to 30% ogólnej ilości zgłoszeń.

National Transport Authority stwierdza w opublikowanym raporcie, iż w sektorze taksówkowym dzieje się z roku na rok gorzej, bo na gorsze zmienia się zachowanie samych taksówkarzy, ale i stan techniczny pojazdów, a na czystości kończąc. W dokumencie zaznaczono, iż wielu kierowców taksówek „zapomina” o wydaniu paragonu lub włączeniu taksometru, a dzieje się tak przede wszystkim w dużych miastach i przy stałych zleceniach.

Pasażerowie taksówek, mówi NTA, powinni zgłosić każdą nieprawidłowość, jaka zaobserwują podczas jazdy samochodem z symbolem TAXI, bo rośnie też ilość kierowców, którzy bez wymaganej prawem licencji, prowadzą działalność przewozową.

Skargi do NTA składać można telefonicznie oraz drogą elektroniczną, a wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie NTA>>>

Bogdan Feręc

Źr: NTA

Podziel się:

Szef Banku Centralne
Koniec strajków w s
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn