Ponad ¼ zarejestrowanych samochodów to elektryki i hybrydy

Najnowsze dane Central Statistics Office mówią, że ponad ¼ samochodów, jakie zarejestrowane zostały do tej pory w Irlandii, stanowią auta elektryczne i hybrydowe typu plug-in.

Sprzedaż nowych licencjonowanych samochodów elektrycznych po raz pierwszy wzrosła o 52% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r., a licencjonowane samochody hybrydowe o 21%. Statystyk w Sekcji Transportu CSO Nele van der Wielen  powiedziała:

– Dane z GUS pokazują stały wzrost liczby licencjonowanych pojazdów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in w Irlandii. Liczba licencjonowanych nowych samochodów elektrycznych wzrosła z 7825 w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku do 11 918 w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku.

Udział samochodów elektrycznych w ogólnej liczbie zarejestrowanych nowych samochodów wzrósł z 1% w 2018 r. do 15% w 2022 r., przy czym udział samochodów z silnikiem Diesla nadal spada i wynosi obecnie 27%, czyli połowę wartości z 2018 r. Tendencje spadkowe utrzymują się w przypadku oleju napędowego, przy czym tylko 22% nowych licencjonowanych samochodów to diesle, co stanowi spadek o 5% w porównaniu z 2022 r.

Nowe samochody benzynowe, które zarejestrowane były w tym roku, wzrosły o 48% w porównaniu z rokiem ubiegłym i stanowią 35% wszystkich nowych samochodów zarejestrowanych w 2023 roku.

Liczba licencjonowanych, ale używanych samochodów w pierwszych pięciu miesiącach 2023 r. wzrosła o 5%, a używane importowane samochody z silnikiem Diesla, które uzyskały licencję, spadły o 3% w porównaniu z danymi z 2022 r.

Dane pokazują również, że Volkswagen był najpopularniejszym producentem samochodów prywatnych licencjonowanych w maju 2023 r., tuż za nim uplasowały się Toyota, Skoda, Kia i Dacia, przy czym cała piątka stanowiła prawie połowę samochodów prywatnych wyprodukowanych w tym okresie.

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Photo Sheils Motor Group

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
To partie lewicowe p
„Teraz nie czas na