Pomoc państwa jest nieatrakcyjna dla małych firm

Nowy program pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom skrytykowany został przez ISME, a co ważne, mówi się, że jest niczym innym, jak powieleniem istniejących form wsparcia.

Dyrektor generalny Irlandzkiego Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw Neill McDonnell powiedział, że program pożyczek, jaki małym i średnim firmom zaproponował gabinet Micheála Martina, nie różni się właściwie niczym od tego, który obowiązuje od 2012 roku. Właściciele niewielkich przedsiębiorstw, wg ISME, nie skorzystają więc na tej pomocy, a może się nawet okazać, że program, będzie tylko zasłoną dymną, która ma dać przedsiębiorcom namiastkę rządowego wsparcia.

Dyrektor Neill McDonnell zaznaczył, że całość pakietu pomocowego watra jest aktualnie 2 miliardy euro, co mogłoby pomóc w przywróceniu wielu firm do stanu, w którym zaczną funkcjonować w miarę normalny sposób, jednak zasady, jakie w nim obowiązują, mogą doprowadzić jedynie do zwiększenia zadłużenia małych firm.

Szef ISME Neill McDonnell oświadczył:

– Naprawdę mamy nadzieję, że będzie to miało pewien pozytywny wpływ, ale wyższe zadłużenie nie jest tym, co zdecydowana większość MŚP [małych i średnich przedsiębiorstw] chce widzieć w swoim bilansie w tej chwili. Ich środowisko sprzedaży ucierpiało tak bardzo, że bardzo trudno jest im uzasadnić zaciąganie większego zadłużenia.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Puby otworzą się p
„Zielona lista”
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian