Pomoc dla zamkniętych hrabstw

Dzisiaj na specjalnym posiedzeniu zbierze się rząd, a omawiać będzie środki pomocowe, jakie skierowane zostaną do Kildare, Offaly i Laois.

Trzy hrabstwa, które w piątek doczekały się blokady, musiały też zamknąć nieistotne z punktu widzenia przepisów zdrowotnych przedsiębiorstwa, a oczekują teraz, iż rząd wesprze je, by przez okres 14 dni, mogły zabezpieczyć się przed wpływem, jaki wywoła zakaz wjazdu na ten teren, a i przed stratami, jakie wywoła ponowny zakaz prowadzenia działalności.

W Kildare, Laois oraz Offaly, działać mogą obecnie właściwie tylko sklepy detaliczne, bo zamknięcia doczekały się puby, restauracje, ośrodki kultury, sportu, rekreacji oraz punkty usługowe, co oznacza, że zarówno ich właściciele, jak i pracownicy, ponownie zobowiązani są do przebywania na kwarantannach, niezależnie od tego, czy są zakażeni, czy też nie.

Po wprowadzeniu blokady trzech hrabstw odezwały się koła opozycyjne, ale i stowarzyszenia branżowe, które wezwały rząd Micheála Martina, by wsparł przedsiębiorców z tego terenu. W odpowiedzi szef gabinetu stwierdził, że taka pomoc zostanie przyznana, a jej wysokość oraz rodzaj, omówiony zostanie właśnie dzisiaj.

Sprawa zatacza nawet szersze kręgi, bo wprowadzeniem blokady zajmie się też dzisiaj Komisja Oireachtas ds. Covid-19, która poprosi ministrów poszczególnych resortów, w tym zdrowia i przedsiębiorczości, o przedstawienie podstaw do wprowadzenia tak ostrych ograniczeń, a i o możliwości wsparcia dla osób z tych regionów.

Uważa się, że w samym tylko hrabstwie Kildare, z powodu wprowadzenia ponownej blokady, trwale może utraconych być ponad 1000 miejsc pracy, a podobnej, chociaż niższej liczby, trzeba się spodziewać także w hrabstwach Offaly oraz Laois.

Wczoraj wieczorem przyszły jednak nieco lepsze wiadomości, które zaprezentował naczelny lekarz kraju dr Ronan Glynn, a powiedział, że wirus SARS-CoV-2, wykryty został w 68 nowych przypadkach, więc jest to wynik znacznie lepszy, niż ten z soboty, kiedy zakażonych zostało ponad 170 osób.

Bogdan Feręc

Żr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Miliony litrów piwa
Sinn Féin domaga si