Pomoc dla małych i pomijanych firm

Gabinet zadecydował o przyznaniu pomocy finansowej przedsiębiorstwom, które do tej pory, nie mogły skorzystać ze wsparcia programów, jakie proponowane były irlandzkim firmom.

Ta część pomocy w kwocie 60 mln €, skierowana zostanie natychmiast do realizacji, a kolejne 100 mln €, wejdzie do puli programu CBAS. Ze wsparcia korzystać będą mogli hurtownicy, firmy cateringowe, dostawcy i organizatorzy imprez, a kryterium kwalifikacji, będzie spadek obrotów o przynajmniej 75%. Pomoc skierowana zostanie także do małych firm, a te, będą mogły się ubiegać o dotację w wysokości 8000 €.

10 mln €, rząd przeznaczył na program zakupu produktów wspomagających walkę z Covid-19, w tym środki dezynfekcyjne, testy, sprzęt i produkty lecznicze, a pomoc w tym zakresie wyniesie 50% wartości zakupionych produktów.  

Rząd zatwierdził również dodatkowe 90 milionów euro dla Sustaining Enterprise Fund, który oferuje finansowanie do 800 000 euro lub 50% w postaci bezzwrotnych dotacji dla kwalifikujących się przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych w obrocie międzynarodowym. 

Ogłaszając tę informację, wicepremier Leo Varadkar powiedział, że rząd widzi też potrzeby niewielkich przedsiębiorstw oraz tych, które nie mogły korzystać z innych programów wsparcia.

Tánaiste Leo Varadkar:

– Fundusze mają pomóc firmom, które nie kwalifikują się do cotygodniowego grantu CRSS z Urzędu Skarbowego lub istniejących programów w dziedzinach takich jak sztuka, transport i turystyka. Rząd starał się pomóc jak największej liczbie przedsiębiorstw poprzez dotacje do wynagrodzeń oraz wiele różnych programów dotacji i pożyczek, które wprowadziliśmy. Nowy program, CBAS, pomoże niektórym firmom, które nie kwalifikują się do istniejących dotacji, głównie ze względu na fakt, że lokale, w których działają, nie są zamknięte dla publiczności. 

Poprzez uruchomienie tego programu, rząd spodziewa się pomóc kolejnym 7500 firmom.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Ponad 144 mln € tr
Premier powie, co da
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian