Pomimo zakazu, najemcy otrzymują wypowiedzenia

Residential Tenancies Board (RTB) informuje, że część właścicieli domów, nic nie robi sobie z zakazu eksmisji dotyczącego osób zalegających z czynszem i wręcza najemcom zawiadomienia o usunięciu z lokalu.

Co podkreśla RTB, zakaz eksmisji obowiązuje od końca października 2020 roku, a pomimo tego, już przed świętami Bożego Narodzenia, grupa 203 najemców, otrzymała zawiadomienia o eksmisji. RTB nie jest do końca przekonane, że to tylko te osoby borykają się z takimi zawiadomieniami, ponieważ część spraw, może nie być jeszcze zgłoszona, a i potencjalnie, mogą pojawiać się kolejne.

Listopadzie i grudniu ub. roku, do Residential Tenancies Board zgłaszały się osoby, którym właściciele wynajmowanych lokali, wręczyli wymówienia najmu lub informowali najemców, że okres najmu dobiega końca i nie zostanie przedłużony. Ważne jest, iż najemcy, którzy otrzymali takie zawiadomienia, przyznany miały status osoby w trudnej sytuacji materialnej ze względu na pandemię koronawirusa, więc są chronione przez prawo.

W tej sprawie istotą są przepisy krajowe, a wprowadzone zostały już w sierpniu 2020 roku, a w tych jest mowa o osobach, które ucierpiały finansowo w wyniku Covid-19 i w tych właśnie przypadkach, nie zezwala się na podwyżki czynszu w okresie obowiązywania przepisów, ale i na eksmisję. Nowe przepisy zawarte w prawie o najmie lokali, które można znaleźć TUTAJ. Regulacje wprowadzone na wniosek Sinn Féin, chronić mają najbardziej zagrożonych najemców, którzy nie ze swojej winy, utracili dochody, co wpływa na możliwość opłacania czynszu.

W związku z tymi zasadami, a weszły w życie pod koniec października 2020 roku, żadna osoba, w trudnej sytuacji materialnej, która wywołana została pandemią Covid-19, nie może zostać usunięta z wynajmowanego lokalu, ponieważ takiego działania, zabraniają przepisy. Zakaz obowiązuje do 12 kwietnia, z możliwością jego przedłużenia o kolejny okres, jaki uznany zostanie za stosowny.

RTB dodaje, iż wszystkie osoby, które w okresie obowiązywania ustaw o zakazie podnoszenia czynszu i zakazu eksmisji, takie zawiadomienia otrzymały, powinny skontaktować się z lokalnym biurem Residential Tenancies Board, a te znajdują się w każdym większym mieście. Z RTB można kontaktować się również przez stronę internetową>>>

Bogdan Feręc

Źr: RTB

Polska-IE: Udostępnij
Tanie rządowe miesz
Pfizer zarobi na cov
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian