Pomimo wszystko wysokie poparcie

Niezależnie od działań obecnego rządu, niezadowolenia społecznego ze wprowadzania obostrzeń, ugrupowanie rządzące zachowało bardzo wysokie poparcie.

Najnowszy sondaż Red C dla Sunday Business Post mówi, iż Fine Gael, gdyby wybory odbywały się dzisiaj, może liczyć na 35% głosów wyborczych i znakomitą większością przewyższa inne ugrupowania. Kolejną partią, którą miałaby dużo do powiedzenia po ewentualnych dzisiejszych wyborach, stałoby się Sinn Féin, z poparciem na poziomie 27%.

Zastanawiający jest wynik Fianna Fáil, czyli ugrupowania, które będzie wiodło prym w tworzącej się koalicji, i teraz na partię przyszłego premiera Micheála Martina głos deklaruje oddać zaledwie 15% uprawnionych. To bardzo dziwna sytuacji, a na dodatek dowodzi, że przyszły rząd, pod wodzą Fianny, może mieć raczej niskie notowania oraz że, opór społeczny przeszkadzać będzie w sprawowaniu władzy.

Partia Zielonych, czyli przyszły koalicjant Fianna Fáil i Fine Gael to spadające wyniki, więc teraz już tylko 6% wyborców z poprzednich 7 proc., oddałoby głos na to ugrupowanie.

Socjaldemokraci uzyskują 4%, a Partia Pracy ma 3% poparcia, Solidarność z PBP 2%, a Aontú 1%, Renua nie ma żadnego poparcia i jej wynik to 0%.

Są jeszcze kandydaci niezależni, a ich wynik liczony ogółem to 7%.  

Badanie Red C, przeprowadzone było na grupie kontrolnej 1000 pełnoletnich mieszkańców Irlandii, a błąd statystyczny wynosi 3,3%.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Business Post

Polska-IE: Udostępnij...
Walka na śmierć i
Prezydent Higgins of
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish