Pomarańczowy Alert: Storm Francis

Już dzisiaj wieczorem dotrze do nas obszar niskiego ciśnienia, którzy przyniesie ze sobą intensywne opady deszczu oraz silny wiatr.

Wcześniej Met Éireann wprowadził ostrzeżenie poziomu żółtego, jednak aktualizacja prognozy wykazała, że opady będą silniejsze. Pomarańczowy Alert zacznie obowiązywać dzisiaj w 12 hrabstwach, a jego początek przewidziano na godzinę 21:00. Co ważne, Storm Francis będzie długotrwały, bo opady przewidywane są przez całą noc i większość wtorku.

Status Orange dotyczy wszystkich hrabstw w Connacht, a także Cavan, Monaghan, Donegal, Waterford, Wexford, Cork i Kerry. W tych miejscach należy spodziewać się opadów od 40 do 60 mm na metr kwadratowy, a w niektórych rejonach, mogą one nawet przekroczyć przewidywane sumy.

Pomarańczowy Alert obowiązywać ma do wtorku do godziny 17:00.

Jednocześnie Met Éireann wprowadza dla reszty kraju Status Żółty, który ostrzega przed silnym wiatrem. To ostrzeżenie wejdzie w życie jutro o godzinie 6:00, a obowiązywać będzie do godziny 19:00.

Met Éireann spodziewa się, że przy takiej ilości deszczu, zalania i lokalne powodzie są nieuniknione, o czym poinformowano Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego Krajowej Dyrekcji ds. Pożarnictwa i Zarządzania Kryzysowego (NDFEM).

Zespół w godzinach popołudniowych wydał ostrzeżenie, a tym ostrzegł, że drzewa mają jeszcze liście, co może spowodować upadek wielu z nich, blokując drogi i uszkadzając linie energetyczne. NDFEM mówi też o możliwości powodzi oraz występowania rzek z ich koryt.

National Parks & Wildlife Service ogłosił, że część parków narodowych i rezerwatów przyrody zostanie tymczasowo zamkniętych z powodu ostrzeżeń pogodowych i są to: 

  • Park Narodowy Connemara, Co Galway
  • Rezerwat przyrody Derryclare, Co Galway
  • Knockma Wood, niedaleko Tuam, w hrabstwie Galway
  • Laughil Wood, niedaleko Pontoon, Co Mayo
  • Rezerwat przyrody Old Head, Co Mayo
  • Wild Nephin, Park Narodowy Ballycroy, Co Mayo
  • Rezerwat przyrody Raven, Co Wexford

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
„Koroinawirusowe b
Czy wspomaganie deto