Pomarańczowa strefa również bez kwarantanny

Minister transportu Eamon Ryan poinformował dzisiaj, iż rząd po szeregu konsultacji, podjął decyzję w sprawie osób, które przybędą do Irlandii z pomarańczowej strefy ograniczeń podróży.

Do tej pory wiedzieliśmy, iż z obowiązku 14-dniowej izolacji po przyjeździe na wyspę, zwolnione będą osoby, które przybyły ze stref zielonych, a te wyznacza Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. W gabinecie trwały jednak konsultacje i spory o to, jak traktować podróżnych ze strefy pomarańczowej, więc z państw o wyższym poziomie zagrożenia.

Rząd po kilku dniach debat podjął jednak ostateczną decyzję, a o tej poinformował Komisję Transportu Oireachtas minister tego resortu, lider Partii Zielonych Eamon Ryan.

Z informacji przekazanych przez ministra wiemy, że osoby ze strefy pomarańczowej, traktowane będą na równi z osobami przybywającymi ze strefy zielonej, więc nie będzie ich obowiązywała dwutygodniowa kwarantanna, o ile na trzy dni przed przylotem do Irlandii, test w kierunku koronawirusa, da wynik negatywny. W innym przypadku 14-dniowa izolacja, będzie wymagana. W tym przypadku okres izolacji będzie mógł być skrócony, ale podróżny, będzie musiał pięć dni po przyjeździe, wykonać test na obecność koronawirusa. Wynik negatywny, zwalniać będzie z kwarantanny.

Minister powiedział również członkom Komisji, że osoby, które przybędą na wyspę ze strefy czerwonej, będą zobowiązane do zastosowania się do wymogu 14-dni kwarantanny. Osoby ze strefy czerwonej, również będą zobowiązane poddać się testowi w pięć dni po przylocie, ale nie musi to oznaczać, że zwolnione będą z izolacji, bo decyzje w ich przypadkach, podejmowane będą indywidualnie.

Eamon Ryan przypomniał, że listę państw i ich oznaczenia, regulują przepisy Unii Europejskiej, a cotygodniowe aktualizacje wydawać będzie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Rząd Irlandii zastosuje się natomiast do wytycznych ECDC.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Zdjęcie dzięki uprzejmości telewizji RTÉ

Polska-IE: Udostępnij
Bezrobocie przekrocz
Hanna Zdanowska nomi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian