Pomagamy bardziej, niż to się wydaje

Wicepremier Leo Varadkar powiedział, że rząd robi znacznie więcej, niż się to wszystkim wydaje, a z całą pewnością więcej niż Londyn dla Brytyjczyków.

Leo Varadkar:

W kwestii kosztów utrzymania robimy znacznie więcej niż Londyn. Podnieśliśmy emerytury, ale pomagamy także w kryzysie kosztów utrzymania.

Wcześniej Leo Varadkar stwierdził, iż nie tylko Irlandia stoi w obliczu rosnących kosztów utrzymania, bo tak dzieje się na całym świecie i inflacja dotyka każdego kraju na świecie. Powodem jest wojna na Ukrainie i polityka zerowej tolerancji dla Covid-19 w Chinach. W ramach wsparcia – kontynuował Varadkar, rząd przeznaczył już ogólną kwotę 2,4 mld €, na pomoc mieszkańcom Irlandii, a w poszczególnych departamentach trwają prace, które mają przyczynić się do udzielenia dalszej pomocy w obniżeniu kosztów życia.

Chodzi tu głównie o rodziny z dziećmi, w tym o opiekę dla dzieci młodszych, ale i wsparcie dla dzieci w szkołach. Rząd pracuje również nad rozwiązaniami, które pozwolą uniknąć zaciągania kolejnych pożyczek, bo może to być „fałszywa pomoc”, a ta tylko pogłębiać będzie zadłużenia państwa, nie niosąc ze sobą potencjału rozwoju.

Innego zdania jest opozycja w irlandzkim parlamencie, która oficjalnie już mówi, że rząd nie robi nic konkretnego, by wesprzeć mieszkańców kraju w kryzysie, a wyłącznie zapowiada środki, które mają nadejść. Mieszkańcy Irlandii nie mogą teraz dokonywać wyborów między jedzeniem a opłaceniem rachunków i zatankowaniem samochodu, powiedział przedstawiciel Sinn Féin Matt Carthy.

Coraz więcej osób korzysta z pomocy organizacji charytatywnych i banków żywności, co oznacza, że ubóstwo w kraju stale się pogłębia, dodaje poseł Carthy.

– Wiemy, że w grę wchodzą tu czynniki międzynarodowe, ale rząd może i powinien zrobić znacznie więcej.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pogłębia się kryz
Na wyspie jest już
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська