Polsko-niemiecka misja satelitarna STAR VIBE trafi na orbitę już w 2022 roku

Polska firma Scanway przygotowuje we współpracy z German Orbital Systems misję satelitarną STAR VIBE, która zostanie wyniesiona na orbitę na przełomie czerwca i lipca 2022 roku na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Celem misji STAR VIBE jest przetestowanie działania w warunkach kosmicznych wysokorozdzielczego teleskopu optycznego STAR (Small Telescope for Advanced Reconnaissance) oraz systemu do autodiagnostyki satelitów VIBE (Vision Inspection Boom Experiment), które stworzyła firma Scanway. Jej premiera miała miejsce w trakcie konferencji, która odbyła się 10.12.2021 r. w siedzibie firmy Scanway mieszczącej się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Przedstawiono nie tylko jej nazwę i cele, ale też szczegóły kooperacji Scanway z German Orbital Systems.

„W sektorze kosmicznym wiele można osiągnąć przez współpracę – w Scanway tworzymy naprawdę wiele w międzynarodowych projektach. Projekt pierwszego polsko-niemieckiego satelity jest dla mnie szczególnie ważnym osiągnięciem, ponieważ daje pole do transgranicznego rozwoju interesujących dla obu stron technologii. Nie ma większego motoru do rozwoju niż praca z doświadczonym partnerem, a German Orbital Systems z pewnością do takich należy. Liczę na wyniki przyszłorocznej misji na pokładzie rakiety SpaceX, z którymi będziemy mogli się podzielić z całym polskim i niemieckim sektorem kosmicznym” – komentuje Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.

Na czym polega misja STAR VIBE?

Przygotowania do misji STAR VIBE rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku. Zostanie ona wyniesiona na orbitę na przełomie czerwca i lipca 2022 roku na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Ładunek optyczny Scanway zawierający wysokorozdzielczy teleskop oraz system do autoinspekcji i autodiagnostyki satelity w czasie lotu, zostanie umieszczony na satelicie Cubesat 6U, przygotowanym przez niemiecką firmę German Orbital Systems (GOS), z którą Scanway współpracował już przy tworzeniu satelity ScanSAT.

Misja STAR VIBE pozwoli na sprawdzenie, jak warunki kosmiczne: promieniowanie UV, próżnia, wymagające cykle temperaturowe i mikrograwitacja wpływają na: elektronikę pozwalającą na akwizycję danych z sensorów optycznych, ich przetwarzanie i zapis, konstrukcje mechaniczne układów optycznych oraz projekty układów optycznych, mających na celu obserwację Ziemi z orbity, inspekcję zmian i potencjalnych awarii w satelitach. Misja zweryfikuje też, czy tego typu czynniki wpływają na jakość pozyskiwanych obrazów w trakcie pracy na orbicie.

W ramach misji zostaną przetestowane dwa instrumenty optyczne, które dostarczą zdjęcia Ziemi i obrazy autodiagnostyczne satelity na orbicie. Te kluczowe założenia misji pozwolą na sprawdzenie najważniejszych, zaprojektowanych i wyprodukowanych przez Scanway komponentów ładunku naukowego satelity. STAR VIBE będzie również okazją do zweryfikowania postępów w rozwoju krajowych elementów związanych z technologią bezpiecznego pozyskiwania danych satelitarnych.

Misje balonowe Scanway

W trakcie konferencji „Premiera misji kosmicznej + start balonu stratosferycznego”, w ramach której została zaprezentowana misja STAR VIBE, odbyła się również trzecia w tym roku misja balonowa Scanway. Tak jak poprzednie, miała ona na celu sprawdzenie, w warunkach zbliżonych do kosmicznych, zachowania podzespołów optycznych, mechanicznych oraz elektronicznych. Znalazły się wśród nich elementy misji STAR VIBE, które docelowo – w czerwcu 2022 – zostaną umieszczone na ziemskiej orbicie.

Źródło informacji: Scanway

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська