Polskie Ministerstwo rolnictwa publikuje listę firm, które ośmielają się importować. Firmy odpowiadają

22. kwietnia na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiła się lista 15 mleczarni, które sprowadziły w pierwszym kwartale tego roku mleko do Polski. Kolejna lista zawiera firmy sprowadziły ser i masło. Import nie jest co prawda zabroniony, ale ministerstwo uważa, że import jest obecnie niepatriotyczny. Lista  wywołała ostry sprzeciw wymienionych tam podmiotów. Zaprotestowała m.in. OSM Piątnica i Ceko.

Na stronie MRiRW czytamy, iż działając w interesie tych wszystkich, którym na sercu leży wspieranie polskiej gospodarki publikowana jest lista zakładów sprowadzających mleko i jego przetwory z zagranicy, które ograniczają tym samym zakupy od polskich rolników. Firmy taką praktykę ministerstwa uważają za chybioną, bo powodem importu jest m.in. brak surowca ekologicznego w Polsce, a nie chęć płacenia rolnikom zagranicznym zamiast polskim.

Zdaniem MRiRW niepokojące ruchy widać na rynku mleka. Spadają ceny skupu, ale w sklepach tego nie widać. – W trudnych dniach epidemii Polacy wykazują się odpowiedzialnymi postawami. Zdają sobie sprawę, że tylko wspólnie możemy sobie poradzić ze skutkami koronawirusa. Służba zdrowia z poświęceniem wypełnia zadania. Polacy w zdecydowanej większości starają się wspierać siebie nawzajem m.in. kupując polskie produkty, bo to służy naszej gospodarce. Gorzej bo niektóre z zakładów tej branży zamiast kupować od polskich rolników, którzy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, sprowadzają surowiec z zagranicy. W warunkach jednolitego rynku nie ma tu oczywiście złamania prawa, ale kwestia patriotyzmu gospodarczego tych podmiotów budzi wątpliwości – czytamy na stronie ministerstwa.

Na liście znalazło się 15 mleczarni, które w I kwartale 2020 r. sprowadziły z zagranicy mleko pełne, odtłuszczone lub surowe.

Mleko z Czech sprowadziły: Wańczykówka z Krzeszowa i OSM Cuiavia z Inowrocławia.

Mleko z Niemiec sprowadziły: Latteria Tinis z Rzepina, OSM Wart-Milk z Sieradza, Unilever Polska zakład w Baninie, Danone Polska zakład w Bieruniu i Agro-Danmis Gramowscy Sp.J. Wyszyny.

Mleko z Litwy sprowadziły: OSM Piątnica (zakłady w Ostrołęce i Piątnicy), Laktopol (zakład produkcyjny nr 1 w Suwałkach), OSM w Giżycku i Polmlek (zakład w Lidzbarku Warmińskim).

Mleko ze Słowacji sprowadziły: SM Mlekovita (oddział w Sanoku), OSM Bieruń i Ceko.

Mleko z Holandii sprowadziła spółka Agro-Danmis Gramowscy Sp.J. Wyszyny.

W zestawieniu importerów sera i masła widnieją m.in. takie firmy jak:

Polmlek, Zakład Mleczarski w Lidzbarku Warmińskim, który sprowadził blisko 2 tys. ton sera z Niemiec, Holandii i Danii;

Zakład Mleczarski „SOKOŁÓW” który sprowadził ok. 750 ton sera z Finlandii, Holandii, Belgii i Estonii;

EUROSER Dairy Group – firma sprowadziła ok. 350 ton sera z krajów zachodniej Europy;

Lumiko z Łukowa – ponad 70 ton sera z Niemiec i Holandii;

PHZ SM LACPOL W-wa, Zakład w Toruniu – ponad 30 ton sera z czech, Hiszpanii i Niemiec oraz 40 ton masła z Niemiec.

PHU „JAGR”. – 160 ton masła z Niemiec

Znalazły się tam również takie firmy jak Serabio, „TMT”, PPH TEMAR czy EMILGRANA – POLAND.

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie wymienione na tej liście firmy, to podmioty prywatne. Import jakichkolwiek produktów z innych krajów Unii Europejskiej nie jest przestępstwem i żadna z tych firm nie złamała prawa w ten sposób.

Lista firm, które importowały mleko, jako surowiec, wywołała ostry sprzeciw wymienionych tam podmiotów. Zaprotestowała m.in. OSM Piątnica i Ceko.

OSM Piątnica: Musimy sprowadzać ekologiczne mleko, krajowi producenci nie zaspokajają potrzeb konsumentów

DlaHandlu.pl>>>

Polska-IE: Udostępnij...
OBYWATELSKIE UJĘCIE
Wirus na służbie?
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish