Polska znika z „Zielonej listy”

Od następnego poniedziałku na irlandzkiej „zielonej liście” podróży pozostaną już tylko cztery państwa, a z listy zniknie m.in. Polska.

W związku z aktualizacją listy krajów, z których po powrocie do Irlandii, nie obowiązuje kwarantanna, w przyszłym tygodniu zobaczymy na niej tylko Cypr, Finlandię, Łotwę i Liechtenstein, a znikną z niej Niemcy, Polska, Łotwa oraz Islandia, gdzie ilość zakażeń wzrosła w ostatnim czasie. Co ciekawe na „zielonej liście” Niemcy i Polska znajdować się będą zaledwie przez tydzień, co z całą pewnością jest rozczarowujące.

Jak wiemy z poprzednich informacji, na „zieloną listę”, która znosi obowiązek 14-dniowej izolacji po powrocie, trafić mogą państwa, w których ilość zakażeń wynosi maksymalnie 25 na 100 000 mieszkańców.

Jest też dobra informacja, gdyż sytuacja może zmienić się nieco w przyszłym miesiącu, kiedy wprowadzony zostanie unijny system tzw. sygnalizacji świetlnej, a tam kolory oznaczać będą kraje, gdzie jest najbezpieczniej, więc najmniej zakażeń. Kolory zielony, pomarańczowy, bursztynowy i czerwony, obowiązywać będą, jako poziomy ostrzeżeń w całej Unii Europejskiej, a jeżeli przyjęty zostanie przez Irlandię ten właśnie system, ilość państw na tzw. zielonej liście, powinna wzrosnąć.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Decyzja podniesienia
Święta z wirusem
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian