Polska wypadała z „czerwonej listy”?

Po serii konsultacji, jakie przeprowadził rząd, a także po kilku wewnętrznych sporach uznano, że właściwie nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby kraje unijne i ważne dla wyspy ze względów gospodarczych, nie zastały dodane do listy z obowiązkową kwarantanną po przybyciu.

Minister zdrowia od ponad tygodnia proponuje, by również kraje, i jak to obecnie nazywa, strategiczne, trafiały na irlandzką tzw. czerwoną listę, a spór, między nim i ministrem spraw zagranicznych Simonem Coveneyem, zażegnał premier Martin. Wcześniej rząd zwrócił się do właścicieli hoteli, które wykorzystywane są do izolacji podróżnych, aby przygotowały się na większą ilość gości, więc sprawa jest już właściwie przesądzona i czeka obecnie na oficjalne przyjęcie przez gabinet.

Nie stanie się to w tym tygodniu, gdyż do jego końca, nie planuje się żadnego posiedzenia Rady Ministrów, a to ona może wydać rozporządzenie w tej sprawie, a także włączać do listy i z niej zdejmować poszczególne państwa.

Premier Micheál Martin i minister Eamon Ryan powiedzieli wprost, iż spodziewają się, że w przyszłym tygodniu, że na liście, pojawią się kolejne kraje, w których sytuacja pod względem wirusowym, nadal jest groźna. Tym samym dali jasny sygnał przeciwnikom dodawania krajów unijnych do listy obowiązkowej kwarantanny, iż przynajmniej cztery państwa doczekają się nowych regulacji granicznych, a związanych z koronawirusem.

Co zastanawiające, do tej pory wymieniało się przynajmniej cztery kraje należące do UE, a w tym gronie pojawiało się też USA, ale teraz, zniknęły z propozycji państwa z Europy Centralnej i Wschodniej.

Zgodnie ze słowami, jakie wypowiedzieli politycy, co też nie może być uznane za decyzję ostateczną, w przyszłym tygodniu, na czerwoną listę kwarantanny hotelowej, trafić mogą Francja, Niemcy, Włochy i USA. W najnowszych wypowiedziach nie ma słowa o Polsce i wymienianych wcześniej Słowacji oraz Czechach, więc albo te kraje nie stanowią zagrożenia, wg irlandzkich władz, albo są dla niej nieistotne gospodarczo, co byłoby bliższe prawdy.

Oprócz trzech państw z Europy i Stanów Zjednoczonych Ameryki, mówi się, iż lista może zostać rozszerzona o inne kraje, ale tu sugeruje się Amerykę Południową, Bliski Wschód i Afrykę. Szczegóły, pojawią się w najbliższy wtorek, czyli po pierwszym posiedzeniu gabinetu po świątecznej przerwie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EU calls on Belarus
Ambitny cel Ursuli v
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian